Přeskočit na obsah

Nuceně izolovaná americká zdravotnice se chce obrátit na soud

Americká zdravotní sestra Kaci Hickoxová, která je od svého pátečního návratu do USA ze západní Afriky postižené ebolou v nucené izolaci, bude moci domů. Stát New Jersey ji propustí a žena odjede domů do Main. Zdravotnice již dříve ohlásila, že své umístnění do karantény napadne u federálního soudu.

Nařízení, že do 21denní karantény musí všichni vracející se zdravotníci, kteří v Africe pomáhali bojovat s ebolou, dosud přijaly americké státy New York, New Jersey a Illinois. Nyní se ale očividně změní. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) chce podle Bílého domu ještě dnes vydat nové bezpečnostní protokoly pro zdravotníky vracející se z krizových oblastí.

Právní zástupce Hickoxové tvrdí, že její případ je vážným problémem týkající se ústavních a občanských svobod. Zdravotnice tvrdí, že úředníci na letišti v Newarku, odkud byla převezena do izolace, s ní jednali arogantně a jako s kriminálníkem. Mimo jiné uvedla, že dlouhé hodiny musela čekat v izolační místnosti, aniž se jí dostalo náležitého vysvětlení.

Nové opatření trojice států kritizoval jak Bílý dům, tak lékařští experti. Prezidentův mluvčí Josh Earnest dnes prohlásil, že přístup úřadů musí být veden vědeckými poznatky a nesmí odrazovat dobrovolníky od humanitárních misí proti ebole.

Americký guvernér státu New York Andrew Cuomo již prohlásil, že zdravotníci vracející se z Afriky, kteří nevykazují příznaky eboly, budou moci izolaci strávit doma. Zároveň prý dostanou náhradu za ušlou mzdu. Přehodnocení podmínek povinné karantény ohlásil také guvernér sousedního New Jersey Chris Christie, podle kterého by ještě dnes mohla být Hickoxová přepravena domů do státu Main. Zde podle guvernéra rozhodnou o dalším způsobu izolace místní zdravotnické úřady.

Christie následně propuštění sestry potvrdil na Twitteru a uvedl, že žena bude na svou žádost přepravena domů do Main. "Naštěstí v uplynulých 24 hodinách nevykazovala žádné příznaky. Po vyhodnocení od CDC a lékařů se pacientka propouští," uvedl Christie.

Hickoxová, která nakaženým pomáhala v Sieře Leone, byla převezena do newarské nemocnice. Zde byla umístěna v izolačním stanu, který je postaven v budově. Uvnitř je například přenosná toaletu, mobilní sprcha ale k dispozici není.

Karanténní opatření, které kritici označují za nelidské, má zabránit možnému šíření eboly. Inkubační doba krvácivé horečky je 21 dní, což odpovídá době nařízené izolace.

Podle Světové zdravotnické organizace se ebolou nakazilo již více než 10.000 lidí a zhruba polovina z nich nemoci podlehla.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…