Přeskočit na obsah

Nucená správa ve VZP skončila

Současně s nástupem Pavla Horáka do funkce ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) 2. května skončila v pojišťovně nucená správa, která na ni byla uvalena 10. listopadu loňského roku.

„Nucená správa končí poté, co se podařilo VZP finančně stabilizovat a celkově zlepšit její hospodaření. Zároveň je připraven nový zdravotně pojistný plán pojišťovny, který letos počítá s přebytkem v celkové výši 2,1 miliardy korun, jestliže bude i ve druhém pololetí dodržena úhradová vyhláška z prvního pololetí,“ řekl novinářům ministr zdravotnictví David Rath.

To by mělo znamenat snížení závazků po lhůtě splatnosti z 10,6 miliardy korun na konci loňského roku na zhruba 8,5 miliardy korun na konci roku letošního. Původní zdravotně pojistný plán bývalé ředitelky VZP Jiřiny Musílkové byl podle ministra sestaven jako deficitní, což bylo v rozporu se zákonem, který počítá pouze s vyrovnaným hospodařením. Nový zdravotně pojistný plán projedná vláda na svém zasedání 3. května.

D. Rath prohlásil, že neuhrazené závazky po lhůtě splatnosti VZP vůči smluvním zdravotnickým zařízením k poslednímu dubnu dosáhly necelých pěti miliard korun, zatímco k letošnímu 1. lednu činily 10,6 miliardy korun. Průměrné denní neuhrazené závazky po lhůtě splatnosti v dubnu vykazovaly přes 6,2 miliardy korun a průměrné zpoždění úhrad splatných plateb za duben představovalo 21 kalendářních dnů.

Ministr rovněž uvedl, že se mu dostalo satisfakce prostřednictvím zprávy parlamentní vyšetřovací komise k prošetření hospodaření VZP, z níž mimo jiné vyplývá, že úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví nebyly hlavním důvodem vzniku a růstu dluhu pojišťovny, tím byla naopak neprůhledná smluvní politika a nedostatečná kontrolní a revizní činnost VZP. Komise došla také k závěru, že značný podíl na finanční situaci VZP mělo i nesprávné hospodaření v jednotlivých fondech pojišťovny (financování projektu IZIP, převod finančních prostředků z VZP do Pojišťovny VZP, a. s. a další). „Řadou těchto věcí se bude zabývat policie,“ uvedl D. Rath.

Pokud jde o projekt internetových zdravotních knížek IZIP, ten byl pozastaven. „IZIP stál Všeobecnou zdravotní pojišťovnu již 300 milionů korun, za které jí nepatří vůbec nic, dokonce ani know-how, ani myšlenka,“ řekl ministr. Bývalý nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka k tomu dodal, že plánovaná březnová platba IZIP byla zrušena.

Pokud jde o program ozdravných pobytů dětí k moři s názvem Mořský koník, D. Rath řekl, že tento projekt stál pojišťovnu 150 milionů korun ročně a v současné době je redukován na 80 milionů korun. „Připravuje se změna projektu tak, že astmatické děti již nebudou jezdit k moři, ale do lázní na území České republiky. Necháme tak vydělat české spoluobčany a zvýšíme zaměstnanost zejména v oblastech s vysokou mírou nezaměstnanosti. K moři budou napříště jezdit pouze děti s různými ekzémy, lupénkou a podobně,“ uvedl.

Podle ministra byly rovněž zastaveny všechny „zbytečné“ investice do budov, na něž bylo v původním zdravotně pojistném plánu pro letošní rok vyčleněno 260 milionů korun.

Od výše uvedených opatření ve VZP si ministerstvo zdravotnictví slibuje roční úsporu 750 milionů korun, které půjdou do fondu zdravotní péče pojišťovny.

eve

Zdroj: Vlastní zpráva

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…