Přeskočit na obsah

Nucená správa ve VZP by podle Ratha mohla skončit koncem dubna

Nucená správa ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) by podle ministra zdravotnictví Davida Ratha mohla skončit do konce dubna. Ministr to podmiňuje dokončením zdravotně pojistného plánu největší české zdravotní pojišťovny, který má zamezit jejímu "vysávání". Rath to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Vše děláme pro to, aby k 1. květnu, nebo krátce po 1. květnu, nucená správa skončila," uvedl ministr s tím, že VZP by pak měla mít místo loni předpokládaného celkového dluhu ve výši 14 miliard korun pouze pětimiliardový dluh.

Rath podotkl, že nucený správce má teprve od začátku dubna díky novele zákona o VZP všechny výkonné pravomoci. Pojistný plán, který připravuje, "je nastaven tak, že v letošním roce hospodaření VZP skončí nejspíš dvoumiliardovým přebytkem," podotkl ministr.

Místopředseda ODS, pražský primátor a lékař Pavel Bém k tomu v pořadu poznamenal, že je to jenom za cenu odkupu nedobytných pohledávek Českou konsolidační agenturou a zvýšením plateb za státní pojištěnce. "To jsou účetní operace, které povedou k tomu, že ministerstvo zdravotnictví předá VZP a české zdravotnictví s dluhem," tvrdí Bém. Nucená správa podle něj VZP nic dobrého nepřinesla, "není důvodná a už dávno měla skončit". Podle něj za dluh VZP může nekoncepčnost ministrů zdravotnictví za ČSSD. "V tom systému se projedlo víc, než se uvařilo," dodal.

Rath odmítl konstatování, že kvůli nucené správě opustilo VZP od začátku roku 25.000 klientů. "VZP opouští jen lidé, kteří jsou špatně informovaní, protože v tuto chvíli není stabilnější pojišťovny," uvedl ministr s tím, že odliv klientů je nižší než v minulých letech. Od roku 1997 opustilo VZP zhruba 1,1 milionu pojištěnců.

Oba aktéři pořadu se věnovali také plánovanému postupnému snižování marží na léky. Rath uvedl, že u léků do 150 korun se marže zvýší z 29 na 33 procent ceny, tedy o haléře či koruny. U léků nad 5000 korun má marže činit jen deset procent, což činí řádově stokoruny, uvedl ministr. V průměru bude marže činit 28,5 procenta, dodal Rath s tím, že to systému i občanům ušetří až 1,5 miliardy korun, v horším případě 800 milionů korun ročně.

Podle Béma je tato degresivní marže cestou správným směrem a kompromisem, který ministr musel udělat poté, co se proti němu postavili lékárníci. Béma potěšilo ministrovo přiznání, že běžné léky budou dražší. Pro ODS je klesající marže jen jednou ze součástí stabilizačních opatření ve zdravotnictví, a podle Béma by s ní přišla po volbách.

Rath a Bém, pražští lídři ČSSD a ODS pro červnové volby do sněmovny, si také navzájem vyčetli nereálnost některých předvolebních slibů svých stran. Bém označil za fantasmagorickou virtuální realitu sociálnědemokratický příslib 120.000 korun za třetí narozené dítě v jedné rodině. Podle Ratha zase v souvislosti s myšlenkou rovného důchodu, který prosazuje ODS, hovořil o podpůrné žebrácké holi.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…