Přeskočit na obsah

NS: Sporné ošetření bezdomovce bude znovu řešit olomoucký soud

Okresní soud v Olomouci musí znovu projednat případ lékařky, která podle obžaloby chybovala při ošetření smrtelně nemocného bezdomovce v olomoucké fakultní nemocnici. Nařídil to Nejvyšší soud (NS), který vyhověl dovolání lékařky, zjistila ČTK ze soudní databáze.

Neuroložka údajně dvakrát poslala bezdomovce pryč z nemocnice. Nakonec čtyřiapadesátiletý muž zemřel před branou zdravotnického zařízení na rozsáhlý zánět plic.

Olomoucké soudy lékařce uložily trest osm měsíců ve vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Nejvyšší soud verdikt zrušil už v dubnu, teprve nyní však rozsudek zveřejnil. Spis se k Okresnímu soudu v Olomouci vrátil až počátkem srpna. Tamní soudci kauzu znovu projednají 10. září, vyplývá z databáze InfoSoud.

Podle Nejvyššího soudu je nutné doplnit dokazování. Trest se už může měnit pouze ve prospěch lékařky. "Jelikož napadená rozhodnutí byla zrušena toliko v důsledku dovolání obviněné, nemůže v novém řízení dojít k rozhodnutí v její neprospěch," stojí v rozsudku Nejvyššího soudu.

V lednu 2007 bezdomovce během jediného dne přivezla dvakrát za sebou na urgentní příjem nemocnice záchranná služba. Ani při jedné z prohlídek mladá neuroložka žádný akutní nález nezjistila a na další vyšetření ho neposlala.

Právní zástupci obžalované poukazovali už u Okresního soudu v Olomouci na to, že lékařka bezdomovce řádně vyšetřila v rámci své neurologické specializace. Z pohledu neurologa pacient žádné problémy neměl, což potvrdili i znalci.

Když se lékařka muže ptala na to, co jej trápí, stěžoval si jen na svědění způsobené parazity. Přitom měl rozsáhlý zánět plic. Zřejmě by zemřel i v případě okamžité pomoci.

Okresní soud v Olomouci lékařku poprvé potrestal v prosinci 2008. Pravomocný verdikt ale padnul až loni v květnu u olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě. Okresní soud svůj verdikt zdůvodnil tím, že trestní odpovědnost lékařky spočívá i v takzvaném opomenutí. Měla prý bezdomovce poslat na další vyšetření.

Všichni svědci, kteří byli s poškozeným v kontaktu v den smrti i několik dní před tím, se shodli na tom, že měl problémy. Pokud to poznal laik, měl to poznat i lékař, zaznělo v roce 2008 v odůvodnění verdiktu okresního soudu.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…