Nový zákon má komplikovat výrobcům pervitinu přístup k surovinám
Nový zákon o léčivech by měl výrobcům pervitinu zkomplikovat získávání surovin. Podle normy, kterou na konci října schválila Poslanecká sněmovna, se totiž lékárníkům rozšíří možnosti kontroly toho, komu vydávají rizikové léky. Pervitin se vyrábí z léků obsahujících pseudoefedrin, z modafenu, nurofenu, panadolu nebo paralenu. ČTK to řekl vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík.
Jak moc bude prodej dosud běžně dostupných léků omezen, upřesní teprve vyhláška. Podle Veroniky Petlákové ze Státního ústavu kontroly léčiv (SÚKL) ještě nejsou přesně určeny ani konkrétní léky, jichž se novinka dotkne. Mravčík předpokládá, že omezení by mohla spočívat například v tom, že by měl lékárník právo vyžádat si občanský průkaz v případě podezření, nebo by musel registrovat větší množství vydaných balení.
"Tuto změnu vnímáme jako zásadní průlom; díky ní se ztíží přístup malovýrobců pervitinu k surovinám, ale zároveň se nezkomplikuje život lidem, kteří ten lék potřebují proti skutečné bolesti," řekl Mravčík. Původně se totiž uvažovalo, že by se zneužitelné léky daly koupit jen na lékařský předpis. Proti tomu ale protestoval například Svaz pacientů.
"Považovali bychom to za porušení ústavnosti, byl by to odklon od politiky EU, kde máme možnost si tyto léky nakupovat i na benzínových pumpách či v supermarketech," řekl v srpnové sondě názorů na tehdy připravovaný zákon, kterou si objednaly farmaceutické firmy. Taková regulace by ale nebyla prospěšná ani podle odborníků na drogové závislosti. Výrobci by se k efedrinům stejně dostali, zvýšil by se nelegální přísun látek ze zahraničí a více by se prodávalo na černém trhu.
Podle údajů Národní protidrogové centrály vzrostl počet odhalených domácích laboratoří na výrobu pervitinu asi dvacetkrát za posledních sedm let. Pervitin se vyrábí jak v menších laboratořích z nižšího počtu léků, tak ve velkém. Podle policie se devadesát procent českého pervitinu vyrábí z běžně dostupných léků.
Lékárny mají zkušenosti spíše s častějšími nákupy menšího počtu balení než s nákupy ve velkém. Podle Lubomíra Chudoby z České lékárnické komory však existují lékárny, většinou prý vlastněné cizinci, kde se prodají léky s pseudoeferinem v řádu několika tisíc balení za měsíc.
V ČR už nyní existuje přísnější kategorie léčiv, patří mezi ně návykové léky, třeba rohypnol nebo subutex. Pacient je získá pouze na recept s modrým pruhem. Lékař, který takový recept vydá, má povinnost to ohlásit.
Vedle léků s pseudoefedrinem se do kategorie léčiv prodávaných bez receptu, ale s omezením dostala také antikoncepce, která je prozatím k dostání pouze na recept od lékaře.
Návrh zákona čeká ještě schvalovací procedura v Senátu. Poté musí normu podepsat prezident.
Zdroj: ČTK