Přeskočit na obsah

Nový systém úhrady léčiv v roce 2008

Ministerstvo zdravotnictví musí do 1. ledna 2008 vytvořit nový režim úhrad léčiv z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Rozhodl o tom Ústavní soud s tím, že současný systém je nedokonalý. Soudcům se nelíbí, že dosavadní rozhodnutí o úhradách léčiv nejsou založena na objektivních kritériích, nejsou odůvodněna a nepodléhají soudnímu přezkumu.

Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta vyplývá z rozhodnutí pro úřad jasný časový úkol novelizovat ještě v tomto roce zákon o veřejném zdravotním pojištění. "Verdikt podporuje to, co mělo ministerstvo v úmyslu a dává mu jasný časový rámec," řekl mluvčí.

V budoucnu musí být podle Ústavního soudu režim, v němž se schvaluje výše úhrady léčiv, transparentní. Především musí být odůvodněno, proč je daný lék vhodnější zařadit do systému úhrad ze zdravotního pojištění než jiná léčiva. To se zatím neděje. Podle zákona přitom musí existovat v každé skupině léčiv alespoň jedno, které je plně hrazeno státem ze zdravotního pojištění.

Cikrt uvedl, že bez ohledu na rozhodnutí Ústavního soudu si ministerstvo bylo vědomo nutnosti vyhovět požadavkům Evropské komise na transparentní proces - prvky transparentnosti jsou už v současném rozhodování o úhradách, nová léková vyhláška bude platit od dubna.

Ústavní soud dnes zrušil část zákona o veřejném zdravotním pojištění a také vyhlášku ministerstva zdravotnictví o úhradách léčiv. Právě tyto dvě normy vytvářejí systém, v němž je úhrada léčiv schvalována. Platnost svého rozhodnutí odložil Ústavní soud na 31. prosince letošního roku. Chce tak dát ministerstvu zdravotnictví prostor pro vytvoření nového systému úhrad a zákonodárcům dost času, aby mohl být nový režim přijat.

Cikrt připomněl, že od ledna platí technická novela, kterou zavedlo ministerstvo nové léky do procesu kategorizace alespoň formálně. Od dubna bude nová léková vyhláška, firmy nyní mají možnost se proti rozhodnutí kategorizační komise odvolávat.

Firma, která chce mít svůj lék na trhu v Česku, musí mít od ministerstva financí stanovenou maximální cenu, za niž může přípravek prodávat. Ministerstvo zdravotnictví stanoví v kategorizačním procesu, kolik za lék zaplatí zdravotní pojišťovny. Z rozdílu vyjde doplatek pacienta. Čím menší doplatek, případně je-li lék bez doplatku, tím více ho lékaři předepisují a firma má lepší postavení na trhu a zisky.

K žádosti firmy o úhradu se vyjadřují odborné lékařské společnosti a poté kategorizační komise. Jejími řádnými členy jsou vedle ministerstva i zdravotní pojišťovny a odborné společnosti, přizvanými členy jsou lékařská, lékárnická a stomatologická komora a dvě asociace výrobců léčiv - tuzemských i zahraničních.

Podle Cikrta je už nyní o něco lépe upraven odvolací proces: výrobci léků mohou v komisi sledovat, jakým způsobem se o jejich produktech rozhoduje. Dalším vylepšením podle mluvčího je to, že na začátku jednání dostala komise jasné zadání, co je cílem kategorizace, takže není prostor pro náhodné posuzování a tlaky.

"Jsou to ale jen dílčí změny v rámci současného procesu, hlavní je, že je třeba vše upravit lépe v zákoně - novela zákona o zdravotním pojištění je prioritou ministerstva," uvedl Cikrt.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…