Nový přístroj umožňuje v Plzni šetrnější operace nádorů plic
Mnohem šetrnější metodu operací takzvaných sekundárních nádorů plic mohou díky novému speciálnímu přístroji provádět lékaři chirurgie plzeňské fakultní nemocnice. Začátkem roku koupili v Německu přístroj, který dokáže odstranit laserem i mnohačetné sekundární nádory, vzdálenější od původního ložiska. Přístroj je jediný v republice, stál čtyři miliony korun a celý ho hradila nemocnice, řekl novinářům přednosta kliniky Vladislav Třeška.
Až dosud museli lékaři při metastázích na plicích mechanicky odstranit nádor, často i s částí zdravé tkáně. Někdy se nevyhnuli tomu, že museli například při více ložiscích odstranit i polovinu nebo celou jednu plíci. Díky přístroji speciálně vyvinutému pro specifickou plicní tkáň, dokážou nyní vyoperovat pouze nemocnou tkáň, teoreticky i několik desítek ložisek nádorů, nádory lokalizované v obou plicích či hlouběji uložené nádory, popsal lékař Josef Vodička.
Přístroj je uzpůsoben pro specifika plicní tkáně, která má velký obsah vody, malou hustotu a silnou smršťovací kapacitu. Laser při operaci zabraňuje úniku vzduchu z plic a snižuje krvácení. "Je schopen uzavřít tepny do průměru dva milimetry a žíly do tří milimetrů," popsal Vodička. Zatím se operace provádí při otevření hrudníku, v Německu už odborníci vyvinuli i speciální nástavce. Díky nim lze tyto operace provádět i při tak zvaném miniinvazivním výkonu, tedy podobně jako jsou laparoskopické operace. To zatím plzeňská nemocnice nedělá.
Operace laserem podle něj trvá přibližně stejně dlouho jako klasická, rekonvalescence je ale mnohem lepší a pooperační obtíže u pacienta menší. Přístroj lze používat u velké části sekundárních nádorů plic, pouze v případě, že je ložisko nádoru příliš velké, použili by lékaři opět klasickou metodu.
Přístroj má minimální provozní náklady, podle Vodičkova odhadu je nemocnice schopná provádět desítky takových operací ročně, nejen pacientům z Plzeňska.
Zdroj: ČTK