Přeskočit na obsah

Nový obor liberecké univerzity reaguje na potřeby nemocnic

Nový obor, který už letos na podzim otevře Technická univerzita v Liberci (TUL), reaguje na poptávku nemocnic po technicky vzdělaných odbornících. Tříletý bakalářský program Biomedicínský technik má zajistit odborné pracovníky schopné obsluhovat stále náročnější zdravotnické přístroje. Novinářům to řekl prorektor univerzity Zdeněk Kůs. Spojením medicíny a techniky bude podle něho nový obor zřejmě nejtěžším na univerzitě. Do prvního ročníku škola přijme 35 zájemců.

Už dva roky se přitom v Liberci vyučuje také studijní program Ošetřovatelství - všeobecná sestra. Podle rektora Vojtěcha Konopy je realizace nových studijních programů z oblasti zdravotnictví pro technickou univerzitu strategickou záležitostí. "Zapojujeme se tak do systému zdravotnického vzdělávání i do vývoje a realizace nových technologií," řekl ČTK Konopa. V budoucnu chce škola usilovat o otevření dalších technických studijních oborů zaměřených na zdravotnictví. "Velké možnosti slibují například nanotechnologie v oblasti tkáňového inženýrství," dodal rektor. Výuku zajišťuje Ústav zdravotnických studií, který škola založila v roce 2004. Podle Konopy by se mohl v průběhu následujících tří až pěti let transformovat v další fakultu.

Studijní program Biomedicínský technik patří mezi zdravotnické obory s odbornou způsobilostí k výkonu nelékařského zdravotnického povolání. "Máme spolehlivé signály, že enormní zájem o absolventy tohoto oboru budou mít nejen nemocnice, ale například i některá špičková lékařská pracoviště v Praze," poznamenal Kůs. Při výuce bude podle něho škola spolupracovat s některými odděleními liberecké nemocnice a také s odborníky z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, kde by měli studenti absolvovat i část praxe. Do tří let chce škola připravit i navazující magisterské studium v oboru Biomedicínský inženýr.

Potřebu odborníků vzdělaných ve zdravotnictví i technice potvrdil i generální ředitel Krajské nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný. "Lékaři mají k dispozici stále dražší a náročnější techniku, kterou je třeba profesionálně obsluhovat, v tuto chvíli musíme složitě přeškolovat některé lékaře, ošetřovatele či sestry," řekl ČTK Nečesaný. Špičkové techniky podle něho potřebují nemocnice hlavně v oblasti kardiologie, neurochirurgie či nukleární medicíny. Připustil, že po nových odbornících bude velká poptávka a nemocnice mohou mít problémy je zaplatit. "Určitě se nám ale taková investice vyplatí," zdůraznil ředitel.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…