Nový majitel rakovnické nemocnice zrušil funkci ředitele
Nový majitel rakovnické nemocnice společnost Privamed Helthia zrušil funkci ředitele. Jeho pravomoci přebírá nový jednatel Jaromír Bureš, bývalý ředitel Nemocnice Kladno. Dosavadní ředitel nemocnice Michal Stehlík v současné době jedná s novým majitelem nemocnice, zda v nemocnici zůstane na jiném postu, nebo odejde na jiné působiště. ČTK to řekl mediální zástupce společnosti David Hrdina.
"Zrušení funkce nesouvisí s trestním stíháním pana Stehlíka, ale spíše s reorganizací vedení nemocnice," sdělil mluvčí.
Ředitel rakovnické nemocnice Michal Stehlík čelí v současné době obvinění za pojistný podvod. Na konci března mu Okresní soud v Rakovníku uložil tříletý nepodmíněný trest ve věznici s dozorem. Obviněný vinu odmítá a proti rozsudku se odvolal. Obhájce obžalovaného označuje trestní řízení za výsledek boje o rakovnickou nemocnici, v němž se Stehlík údajně stal nepohodlnou osobou.
"Hlavním úkolem jednatele Bureše bude zajistit stabilizaci rakovnické nemocnice po jejím nedávném odkoupení od Středočeského kraje," uvedl mluvčí Hrdina s tím, že další informace budou zveřejněny na tiskové konferenci, která se uskuteční 10. července v rakovnické nemocnici.
Pojistného podvodu se bývalý ředitel Stehlík ředitel podle obžaloby dopustil v letech 2003 a 2004. Pojišťovně České spořitelny (dnes Kooperativa) tak vznikla škoda zhruba 1,4 milionu korun. Peníze z pojistky získala nemocnice. Podle obžaloby v srpnu 2003 uplatnil plnění pojistné události u Pojišťovny České spořitelny, ve kterém uvedl, že kvůli živelné události byly poškozeny lékařské přístroje. A to prý přesto, že věděl, že porucha nebyla způsobena bleskem, a dokonce se nestala ani v době, kdy uvedl. O měsíc později bylo obvinění rozšířeno, protože v roce 2004 údajně ředitel nemocnice uplatnil plnění pojistné události podruhé, tentokrát u pojišťovny Kooperativa, která převzala část pojistných smluv Pojišťovny České spořitelny. I tentokrát byla jako důvod poruchy lékařských přístrojů uváděna živelná událost.
Nemocnici s poliklinikou v Rakovníku prodal kraj plzeňské firmě Privamed Healthia za asi 61 milionů korun s tím, že do zařízení musí ještě investovat přes 30 milionů korun. Společnost vedení města ujistila, že v rakovnické nemocnici nezruší například dětské oddělení. Podle rakovnického místostarosty Luďka Štíbra (ODS) nehodlá Privamed Healthia v případě vítězství v soutěži o rakovnickou nemocnici rušit oddělení podle toho, zda jsou výdělečná, či nikoliv.
Opoziční sociální demokraté tvrdí, že nemocnice v Rakovníku má hodnotu mnohonásobně vyšší, než je kupní částka. Petici proti privatizaci rakovnické nemocnice podepsalo za dva týdny 3700 lidí.
Podle odhadů má rakovnická nemocnice včetně vybavení hodnotu zhruba 220 milionů korun. Odpůrcům privatizace se zdá sankce deseti milionů korun za nedodržení podmínky zachování rozsahu zdravotní péče příliš malá. Navíc není jisté, zda s nemocnicí uzavřou pojišťovny smlouvy o proplácení služeb. Před časem komise ministerstva vnitra nedoporučila uzavřít v Rakovníku smlouvy s dětským a porodnickým oddělením.
Rakovnická nemocnice s poliklinikou vykázala v roce 2005 zisk 213.000 korun, loňský zisk je podle Stehlíka v řádech milionů korun. Do nového vybavení rakovnická nemocnice v posledních letech investovala přes 20 milionů korun.
Zdroj: ČTK