Novorozenci v Havlíčkově Brodě by se už neměli setkat s ftaláty
Novorozenecký úsek dětského oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě se od 1. února stane prvním zdravotnickým pracovištěm v kraji Vysočina, které plně nahradilo zdravotnické pomůcky z PVC měkčeného ftaláty za výrobky z bezpečnějších materiálů. Výměna stála řádově pouze tisíce korun.
"Pracoviště je zřejmě teprve třetím novorozeneckým oddělením v Česku, které systematicky nahradilo standardní zdravotnické pomůcky bezpečnějšími," řekla novinářům Miroslava Jopková z ekologického sdružení Arnika.
Riziko zdravotnických pomůcek z PVC spočívá v postupném uvolňování toxických ftalátů během jejich používání. "Látky mohou ve větší koncentraci hlavně u malých dětí způsobit poruchy imunitního a hormonálního systému, které se mohou projevit až v pozdějším věku," uvedl primář dětského oddělení Václav Miláček.
Revize používaného materiálu ukázala, že nebezpečné ftaláty obsahuje přibližně čtvrtina pomůcek používaných na novorozeneckém pracovišti. "Náhrady se dočkaly hlavně výrobky, které se používají dlouhodobě a jsou zavedeny do těla novorozence - transfuzní soupravy, vyživovací sondy, spojovací hadičky nebo součásti inkubátorů a ventilátorů," vypočítala vrchní sestra oddělení Jana Niederlová.
Podle mluvčí nemocnice Petry Černo čeká ještě letos výměna zdravotnických pomůcek za výrobky z bezpečnějších materiálů některá další oddělení, například dialýzu.
Spolupráce Arniky s havlíčkobrodskou nemocnicí je součástí kampaně Nehrajme si s PVC. Jejím cílem je omezit používání PVC v nemocnicích, mateřských školách i v domácnostech.
Podle náměstka hejtmana Vysočiny pro zdravotnictví Pavla Hájka je dětské oddělení havlíčkobrodské nemocnice pracovištěm s nejnižší kojeneckou úmrtností i nejvyšším počtem porodů v kraji. Loni se jich tam uskutečnilo 1350. Havlíčkobrodský příklad by podle Hájka měly následovat i další nemocnice zřizované krajem. "Záleží to však na jejich vedení, nebudeme jim nic nařizovat," dodal Hájek.
Zdroj: ČTK