Novoměstský Medin loni zvýšil výrobu zdravotnické techniky
Strojírenská společnost Medin v Novém Městě na Moravě loni utržila kolem 340 milionů korun, což je podobná částka jako o rok dříve. Výroba zdravotnické techniky, která je nosným programem podniku, se meziročně zvýšila o více než sedm procent. Byly však utlumeny vedlejší činnosti, které se přestaly vyplácet, řekl ČTK generální ředitel Vladislav Ostrejš. Podle výsledků před auditem zisk podniku za uplynulý rok stoupl asi o desetinu. Jeho výši Ostrejš neuvedl.
Největšímu českému výrobci lékařských nástrojů a implantátů v poslední době působí potíže nedostatek kvalifikovaných pracovníků v regionu. Vzhledem k tomu, že 60 procent produkce této firmy směřuje do zahraničí, její ekonomické výsledky dlouhodobě poškozuje sílící česká koruna.
"Klesající kurzy eura a dolaru nejsou nepříjemné jen při exportu, ale také na tuzemském trhu," uvedl Ostrejš. Silnější konkurence v Česku vzniká tím, že se zlevňují dovozy. Medin sice nakupuje část materiálu a technologií v zahraničí, ale to kurzové ztráty vyrovnává jen z části, vysvětlil.
Medin vyrábí zdravotnickou techniku, která je určena zejména pro chirurgii, traumatologii, stomatologii a ortopedii. Stálé odběratele má v 63 zemích světa. Největší díl prodává v EU, následují Latinská Amerika, arabské země a Rusko. Výrobky z Medinu putují i do Severní Ameriky, Asie, Afriky, Austrálie a na Nový Zéland. "V poslední době se zvyšovaly dodávky do Ruska a do arabských zemí," uvedl Ostrejš. Dodal, že Medin prodává na takových trzích, na nichž se klade důraz na kvalitu produkce.
Novoměstský podnik zaměstnává 540 lidí. Kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků vyplácí v posledních letech stipendia studentům odborných škol. Odbornost vlastních pracovníků firma zvyšuje i díky vzdělávacím projektům podpořeným EU, od ní už podnik dostal i dotace na programy zaměřené na inovaci a vývoj výrobků. Z evropských fondů čerpal Medin v posledních letech přes deset milionů korun ročně.
Zdroj: ČTK