Novela nezpůsobí nedostatek léků, říká ministerstvo
Farmaceutické firmy i lékárníci kritizují nové opatření, které plošně snižuje ceny a úhrady o 7 % bez ohledu na cenovou strukturu jednotlivých přípravků. Vnímá ministerstvo možné dopady tohoto opatření? Zamýšlí v tomto ohledu například nějakou úpravu stávajícího zákona a podobně?
Ministerstvo bylo jedním z autorů těchto opatření, takže si za tím samozřejmě stojíme. Zaznamenali jsme stížnosti farmaceutických firem i silný lobbing ze strany lékárnické komory. My některým argumentům rozumíme. Nicméně si musíme uvědomit, že jsme v době krize, že náklady na léky stoupají a pokud chceme systém financovat poměrně rozsáhlou dostupnost farmakoterapie, musíme vycházet ze zdrojů, které máme. Snížení cen a úhrad léků o sedm procent snížení nebude navždy. To bude platit jen do doby, kdy SÚKL podle zákona přehodnotí ceny a úhrady. Pokles cen úhrady tak může být vyšší než sedm procent.
Co to konkrétně znamená?
Opatření nabývá účinnosti od ledna příštího roku. Pokud do té doby SÚKL přehodnotí tu konkrétní skupinu, tak k sedmiprocentnímu poklesu nedojde, protože to opatření je dočasné do prvního přehodnocení. Pokud ta konkrétní referenční skupina bude přehodnocena, tak k tomu poklesu nedojde.
Firmy poukazují na to, že preparáty s nižší marží, tedy zpravidla ty levnější, jsou postiženy více než ty s vyšší marží.
Takový argument není vůbec namístě. Tím, že se sedmiprocentní snížení týká všech léků stejně, pak u léků s nízkou cenou jde v absolutní hodnotě o zlevnění malé u dražších léků jde v absolutní hodnotě o zlevnění výraznější. Troufnu si říci, že tyto změny neohrozí dostupnost léků. Právě tím, že je tam vazba i na snížení ceny, tak naopak je tam určitá pojistka proti nárůstu doplatků, než kdybychom redukovali pouze úhradu. Takže je to nepříjemné opatření, ale v době krize nutné. Jsme přesvědčeni, že většina výrobců nebude mít s tímto opatřením problém a že toto opatření nám pomůže stabilizovat systém zdravotního pojištění.
Související články:
Firmy prohlásily, že kvůli plošnému snížení úhrad léků budou stahovat levnější léky z trhu. Prezident ČAFF, Emil Zörner říká: „Dopady mají postihnout pacienty s běžnými i závažnými zdravotními problémy, zejména ty chronické. Obávat se musí revmatici, lidé s onemocněním srdce a cév, prostaty, pacienti trpící dlouhodobou bolestí páteře, záněty žil a šlach.“ Mají pacienti důvod se obávat, že z trhu zmizí levnější léky?
Počkejme na vývoj. My jsme s oběma asociacemi jednali, dávali jsme jim právní výklad. Já tady nechci dávat nikomu bianco šek, ale na druhou stranu není důvod takto pacienty zatím strašit. Víme, že v posledních deseti letech bylo jakékoliv snižování úhrad doprovázeno ze strany farmaceutických firem stesky, firmy už několikrát bily na poplach, že to bude mít dopad na pacienty. Ty věty jsou pořád stejně, není to nic nového. Český trh je pro farmaceutické firmy velmi zajímavý a oni to moc dobře vědí.
(ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz