Nové metody pomáhají roztroušenou sklerózu diagnostikovat dříve
Moderní diagnostické metody pomáhají u pacientů s roztroušenou sklerózou tuto chorobu diagnostikovat již v prvních stadiích nemoci. Nyní v Česku touto nevyléčitelnou nemocí trpí asi 14.000 lidí; na každých 1000 obyvatel tedy průměrně připadá asi 1,4 pacienta. ČTK to řekl Karel Hrkal z Unie ROSKA sdružující pacienty s roztroušenou sklerózou.
Uniev Praze uspořádala konferenci, na níž odborníci pacienty informovali o novinkách v léčbě roztroušené sklerózy i o tom, jak lze lidem s touto nemocí ulehčit život. Konference se zúčastnilo asi 180 lidí.
Roztroušená skleróza je dosud nevyléčitelné chronické onemocnění imunity centrální nervové soustavy. Obaly nervových vláken a později i samotná vlákna jsou napadány zánětem, který se hojí jizvou. V jejím místě se nervová tkáň proměňuje v nefunkční vazivo. Onemocnění postihuje většinou mladé lidi. Probíhá v různě dlouhých a různě závažných záchvatech, po nichž následuje období klidu. Po počátečních záchvatech obvykle potíže mizí, ale se vzrůstajícím počtem zánětů se zvyšuje pravděpodobnost trvalých následků. Zhruba čtvrtina pacientů nakonec potřebuje invalidní vozík.
Roztroušená skleróza se obvykle diagnostikuje u lidí ve věku od 20 do 40 let. Mezi příznaky patří třes, bolest, ztuhnutí svalů, poruchy močení a také řada psychických problémů. Onemocnění negativně poznamenává nálady pacientů i jejich poznávací funkce, což snižuje schopnost takto nemocných udržet si zaměstnání. Nemocní trpí častěji depresemi a sedmkrát častěji než zdravá populace končí život sebevraždou.
Informace o roztroušené skleróze a užitečné rady pro pacienty trpící touto chorobou Unie ROSKA uvádí na svých internetových stránkách www.roska.eu.
Zdroj: ČTK