Nové centrum ještě nevzniklo - a už má stamilionové zakázky
Jen malý okruh odborníků na světě umí vyrobit elektronový mikroskop, který dokáže zobrazovat až na úroveň elektronů. Tento postup se využívá třeba v medicíně, když lékaři potřebují popsat vlastnosti různých virů.
Brněnské vědecké centrum CEITEC, jež nyní bojuje o šestimiliardovou dotaci z fondů EU, tyto experty získalo. A už se ozvaly první firmy, které mají o využití unikátního mikroskopu zájem.
CEITEC se spolu s dalšími deseti podobnými výzkumnými projekty dozví teprve v květnu, jestli peníze z EU získá, a tak bude moci vzniknout. Zájem firem, které si u nově vznikajících center chtějí zadat komerční výzkum, je však již nyní veliký.
"Zatím jsme byli v kontaktu asi se dvěma stovkami firem. Během příštích pěti let si u nás chtějí zadat výzkum za 1,6 miliardy korun. To je na české poměry vysoká částka," říká ředitel CEITEC Tomáš Hruda.
Podle něho mají firmy zájem třeba o vývoj nových lékařských přístrojů, které umožní lepší a levnější magnetickou rezonanci, jež se uplatňuje například při zjišťování nádorových onemocnění. Jiný nový přístroj má zase přispět k přesnější diagnostice zeleného zákalu.
Dalším vědeckým centrem, které se uchází o dotaci z EU, je Biocev - projekt na zbudování obřího biotechnologického a biomedicínského centra ve Vestci u Prahy. Biocev žádá o 3,25 miliardy korun. A i on hlásí, že firmy poptávající komerční výzkum již začínají sondovat.
"Firmy určitě zájem mají. Tuší, že tady vzniká něco, co pro ně může mít potenciál využití v byznysu," říká manažer Biocevu Jan Rajnoch. "Přesně se to zatím vyčíslit nedá, ale pro začátek půjde o zakázky v objemu desítek až stovek milionů korun," uvedl.
Zájem firem zaznamenali i ve zlínském Centru polymerních materiálů, jež žádá EU asi o miliardu korun. Ředitel centra Petr Sáha HN už dříve řekl, že již s některými společnostmi vyjednávají o konkrétních výzkumných zakázkách v hodnotě pěti až dvaceti milionů korun.
Propojení špičkové vědy s komerčním výzkumem je ve vyspělých zemích běžné, v Česku ale zatím příliš ne. Této praxi se postupně zkoušejí věnovat některé vysoké školy. Například ČVUT si výzkumem pro soukromé firmy každoročně vydělá desetinu svého rozpočtu.
Nastartovat větší spolupráci byznysu s vědou má pomoci třeba právě evropský operační program Výzkum a vývoj pro inovace, jehož prostřednictvím má česká věda získat do roku 2013 šedesát miliard korun.
Za tyto peníze mají vzniknout špičkově vybavená výzkumná centra s celostátním, ale i "jenom" regionálním záběrem.
Některé projekty už podporu získaly, jiné podobně jako CEITEC a Biocev aktuálně čekají na verdikt hodnoticí komise.
Peníze na vědu
1,6 miliardy korun
za tolik peněz si firmy chtějí zadat komerční výzkum u nově vznikajícího centra CEITEC.
60 miliard korun
přiteče do roku 2013 do české vědy z evropského programu Věda a výzkum pro inovace.
Čím se bude zabývat brněnské vědecké centrum CEITEC
Technologie i medicína
V CEITEC má pracovat na 800 lidí a 58 vědeckých týmů. Výzkumníci se budou věnovat biomedicíně, nanotechnologiím, informačním technologiím či studiu rostlinných systémů. Má jít o unikátní propojení věd o živé a neživé přírodě. Na výzkumu se má podílet i řada zahraničních vědců.
Šest miliard korun
CEITEC žádá o šest miliard korun z evropských fondů. Jasno o tom bude v květnu.
Přístroje za miliony
Magnetická rezonance pomáhá v praxi odhalovat například nádorová onemocnění. Centrum CEITEC by mělo vyvíjet lepší a levnější přístroje, než jsou ty současné.
Zdroj: HN