Novartis sází na péči o oči. A tak ovládl Alcon
Ve farmaceutickém průmyslu došlo k další velké akvizici. Švýcarská společnost Novartis oznámila, že od potravinářského koncernu Nestlé koupí jeho podíl v americko-švýcarské firmě z oboru péče o zrak Alcon. Za 52procentní balík akcií v Alconu zaplatí Novartis 28,1 miliardy dolarů (asi 519 miliard korun).
Novartis tak navýší svůj podíl v několikanásobně menším Alconu na 77 procent. "Většinovým podílem v Alconu strategicky posílíme naše portfolio," řekl šéf Novartisu Daniel Vasella. "Díky stárnoucí populaci je oblast péče o oči rychle rostoucím, a tedy velmi slibným sektorem," dodal.
Již vloni na jaře Švýcaři ve firmě koupili čtvrtinový podíl za 11 miliard dolarů a získali opci na zbývající podíl, který Nestlé v Alconu vlastnila. Včera navíc přišla švýcarská firma s překvapivou zprávou, že by ráda koupila Alcon celý a o koupi zbývajícího podílu hodlá jednat s minoritními akcionáři.
Novartis očekává, že transakcí ušetří na nákladech během tří let 200 milionů dolarů před zdaněním ročně. Klesnou zejména náklady na výzkum a nově vzniklá firma zredukuje také počet dodavatelů. Pokud by převzal Alcon celý, bylo by to o dalších sto milionů dolarů více.
Novartis a Alcon pokrývají více než sedmdesát procent globálního trhu v oblasti péče o oči. Alcon, který působí v 75 zemích, vyrábí například oční léky, roztoky na kontaktní čočky a především zařízení pro oční ordinace. Tržby Alconu v roce 2008 přesáhly 6,2 miliardy dolarů. Jde tak o podstatně menší firmu, než jakou je Novartis. Jeho tržby dosáhly ve stejném roce 36,2 miliard dolarů.
Fúze a akvizice ve farmacii
Novartis se donedávna zabýval především výrobou léků na předpis. Stejně jako jeho největším konkurentům, například GlaxoSmithKline nebo Sanofi-Aventis, vyprší i Novartisu patentová práva na tyto léky. Proto se švýcarská firma snaží rozšířit své aktivity do dalších oblastí.
Na základě patentového zákona mohou farmaceutické firmy originální léčiva vyrábět po dobu pěti let.Poté se na trh vrhnou výrobci generik - tedy levnějších kopií originálních léčiv, jimž vypršela patentová ochrana. Proto hledá řada farmaceutických firem spojence.
Letošní rok začíná ve farmaceutickém sektoru obdobně jako ten loňský. Minulý rok v lednu koupila americká firma Pfizer, jednička na světovém trhu, za 64,5 miliardy dolarů americkou společnost Wyeth. Tato akvizice se nakonec stala největším obchodem roku.
Loni v březnu došlo k další významné fúzi ve farmaceutickém průmyslu. I tentokrát šlo o americké firmy - Merck převzala za 41,1 miliard dolarů konkurenční Schering-Plough. Historicky největším obchodem ve farmacii je převzetí společnosti Warner-Lambert americkým Pfizerem v roce 1999. Tehdy Pfizer za svého amerického konkurenta zaplatil 111,8 miliardy dolarů.
Dobrá perspektiva
I přes dopady hospodářské krize, vzroste podle společnosti IMS Health, která monitoruje světový farmaceutický trh, letos hodnota globálního farmaceutického průmyslu až o šest procent na 825 miliard dolarů. V USA, na hlavním světovém trhu, se očekává nárůst tržeb o 4 až 7 procent. IMS Health odhaduje, že do roku 2013 se hodnota farmaceutického trhu přiblíží bilionu dolarů, když přesáhne 975 miliard dolarů.
Hodnota farmaceutického trhu letos poroste
Největší farmaceutické firmy
Společnost Tržby v mld. USD (2008)
1. Pfizer 43,4
2. GlaxoSmithKline 36,5
3. Novartis 36,2
4. Sanofi-Aventis 35,6
5. AstraZeneca 32,5
6. Roche 30,3
7. Johnson & Johnson 29,4
Zdroj - IMS Health
HN, Jana Horká
Zdroj: HN