Nová studie hlášení nežádoucích účinků shání respondenty
Podle výzkumníků zdravotníci nehlásí nežádoucí účinky tak často, jak by bylo zapotřebí.
Hlášení nežádoucích účinků ze strany zdravotníků není dostatečné. Jaké faktory k tomu přispívají, se snaží zjistit nová studie. Výzkumný projekt Znalosti a přístup zdravotnických pracovníků k hlášení nežádoucích účinků léčiv vede MUDr. Petra Zatovkaňuková a MUDr. Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Za projektem je snaha dál zlepšit bezpečnost léčiv. „Tento průzkum si klade za cíl identifikovat potenciální faktory, které mohou přispívat k nedostatečnému hlášení nežádoucích účinků léčiv zdravotnickými pracovníky. Získaná data nám umožní analyzovat hlavní překážky v hlášení a popsat způsoby, jak zvýšit četnost hlášení zdravotnickými pracovníky, a tím celkově přispět ke zlepšení bezpečnosti léčiv,“ očekává MUDr. Petra Zatovkaňuková.
Průzkum probíhá kromě České republiky také v Kanadě. Jeho dalším cílem je rozpoznat rozdíly ve znalostech farmakovigilance a v přístupu zdravotníků k hlášení nežádoucích účinků v Severní Americe a zemích Evropské unie. Sběr odpovědí bude uzavřen 1. prosince 2024.
Hlášení nežádoucích účinků je pro zdravotníky povinné, hlášení ale mohou poslat i laici. Hlásí se reakce, které jsou závažné nebo neočekávané. Při hlášení podezření na nežádoucí účinek si člověk nemusí být jistý, že reakce byla způsobena lékem. Nežádoucí účinky se hlásí na SÚKL přes elektronický formulář, e-mailem s vyplněným formulářem ve formátu pdf nebo telefonicky. Pokud se díky hlášení následně ukáže, že byl objeven možný nový nežádoucí účinek léčivého přípravku nebo že známý nežádoucí účinek je závažnější nebo častější, než bylo dosud známo, jsou aktualizovány příbalové informace a SPC k přípravku.