Nová pravidla v ordinacích
Zdravotnické poplatky se mění. Děti a senioři nad 65 let ZAPLATÍ MÉNĚ. Oběma skupinám se navíc od 1. dubna snižuje ochranný limit.
Po roce a čtvrt se částečně mění placení u lékaře. Třicet korun ušetří při každé návštěvě praktického lékaře či ambulantního specialisty děti do osmnácti let. Nebudou platit ani u zubaře, dívky budou mít gynekologické vyšetření zdarma.
Bez placení se obejdete také tehdy, pokud ke svému nemocnému dítěti zavoláte lékaře domů. Existují jen dvě výjimky, kdy i děti, či spíše jejich rodiče budou muset i nadále v ordinaci vytáhnout třicet korun.
Je to návštěva u klinického psychologa a logopeda spojená s vyšetřením. "Klinické vyšetření se u těchto odborníků totiž provádí zpravidla jen při první návštěvě," vysvětluje Vlastimil Sršeň.
Děti přitom spadají pod lékaře pro děti a dorost až do devatenácti let. "Po dovršení osmnáctého roku už začnou regulační poplatky platit, přestože dále navštěvují dětského lékaře," upozorňuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Poplatky v nemocnici zůstávají Další regulační poplatky budou muset platit dospělí i děti. To znamená, že za každý den strávený na nemocničním lůžku si nemocnice vybere šedesát korun bez ohledu na to, zda bude hospitalizovaný dospělý, či dítě.
Stejně tak budou muset všichni včetně dětí platit poplatky v lázních a ozdravovnách, tady se nic nezmění. Den, kdy nemocnice pacienta přijala, a den, kdy ho propouští domů, se z hlediska regulačních poplatků považují za jeden den.
Platí se i 90 korun za pohotovost Nedotčený zůstává také devadesátikorunový poplatek za pohotovost. Tato částka se platí také tehdy, navštívíte-li zubní pohotovost.
Jestliže se necháte v nemocnici ošetřit na ústavní pohotovostní službě v pracovní den v době od pěti hodin odpoledne do sedmi hodin ráno, zaplatíte také devadesát korun.
V sobotu, v neděli a ve státní svátky vás bude ústavní pohotovost stát devadesát korun po celých 24 hodin. S jedinou výjimkou: pokud vás stejná nemocnice hospitalizuje, devadesát korun za pohotovost neplatíte, ale začne se vám účtovat běžný poplatek za pobyt na lůžku, tedy šedesát korun.
2 500 a dost Velkou změnou je také snížení ochranného limitu. Ten má za úkol chránit chronicky nemocné pacienty před neúnosnými výdaji za zdravotnickou péči a léky. Od dubna se u dětí a důchodců nad 65 let snižuje z dosavadních pěti tisíc na polovinu.
Pokud tedy patříte do jedné z těchto skupin a vydáte za své zdraví víc než 2 500 korun, můžete počítat s tím, že zdravotní pojišťovna vám další vydané peníze vrátí.
Tyto změny se týkají všech pacientů. Je však možné, že ve vaší nemocnici to bude vypadat úplně jinak. A to v případě, že zařízení spadá pod kraj. Sociálnědemokratické vedení krajů některé poplatky v krajských nemocnicích, stejně jako v lékárnách za pacienty hradí samo.
V těchto zařízeních se tedy můžete placení vyhnout, i když vám bude víc než 18 let.
***
Poplatky nově
* Od 1. dubna nebudou děti do osmnácti let platit 30 korun u praktického lékaře ani u ambulantních specialistů.
* Mění se výše ochranného limitu, po jehož překročení zdravotní pojišťovny vracejí peníze, a to z 5 000 na 2 500 korun u dětí a důchodců nad 65 let.
* Do limitu se začnou započítávat i doplatky za doplňkové a podpůrné léky pro seniory.
* U léků s vyšším doplatkem než 30 korun, se od tohoto doplatku odečte regulační poplatek.
Zdroj: Mladá Fronta DNES