Nová pacientská organizace chce osvětu o FH
"FH je dědičná choroba, při které se z pokolení na pokolení přenáší změna genetické informace, která způsobuje velmi vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Pokud jeden z rodičů trpí FH, má jeho potomek padesátiprocentní riziko této choroby. Jedinou šancí zabránit, aby byl takový člověk stižen srdečním infarktem či mozkovou mrtvicí již v mladém věku, je včasná diagnóza," řekl novinářům předseda České společnosti pro aterosklerózu docent Michal Vrablík.
Společnost už před lety spustila iniciativu MedPed, která si dala za hlavní úkol včas diagnostikovat a správně léčit lidi s FH, a tak snížit počet úmrtí v těchto rodinách. V tuzemsku vzniklo 62 specializovaných pracovišť, kde se lidé mohou dát geneticky vyšetřit.
"Rodičům, kteří FH trpí, doporučujeme nechat otestovat děti ještě před nástupem do školy. Potvrzení diagnózy v raném dětství je důležité, protože včasná úprava jídelníčku může snížit dopady FH v pozdějším věku," uvedl Vrablík. Zdůraznil, že pokud je výsledek vyšetření dítěte v normě, není důvod k obavám, že se FH projeví později.
Pacient s FH musí brát celoživotně léky ke snížení hladiny cholesterolu, tzv. statiny a dodržovat dietu, která může snížit hladinu LDL (zlého) cholesterolu o deset až 15 procent. U těžkých forem FH může být navíc nezbytná očišťující léčba podobná dialýze, tzv. aferéza.
Na vysokou hladinu cholesterolu a s ní související onemocnění ročně v ČR umírá přes 50.000 lidí. Většina k tomu přispěla nezdravým životním stylem. Cholesterol jim ucpává cévy, a tím způsobuje srdeční infarkt či mozkovou mrtvici.
ČTK
Zdroj: ČTK