Přeskočit na obsah

Nouzový stav v nemocnicích by byl mezinárodní ostudou

Slovenská vláda se rozhodla zavést nouzový stav v reakci na masové výpovědi lékařů. Jaké jsou vlastně požadavky slovenských zdravotníků a jaká je situace v tamních nemocnicích, popisuje pro Medical Tribune MUDr. Ján Sýkora, který pracuje v Dětské fakultní nemocnici v Bratislavě.

Slovenský ministr zdravotnictví Uhliarik v pondělí lékařům nabídl dodatek k pracovním smlouvám, který jim zajišťoval zvýšení platu o 200 eur, tedy pět tisíc korun, se slibem, že od dubna to bude o dalších 100 eur víc. Tato nabídka lékařům nestačí?

Slovenští lékaři žádají systémové opatření. Náš požadavek je garance minimálních tarifních platů lékaře na určité úrovni. Nežádáme plošné navýšení platů, protože někteří lékaři mají třídy už dnes velmi vysoké. Jde nám především o stabilizaci situace, aby nepokračovala personální devastace lékařského stavu na Slovensku. V současnosti v nemocnicích chybí přes 1000 lékařů. Navíc absolventi odcházejí rovnou z lékařských fakult do zahraničí.

Jaká by tedy měla být garance těchto minimálních platů?

Žádáme garanci platů na dvou úrovních – stanovit minimální garantovaný plat pro lékaře nespecializovaného a garanci minimálního tarifního platu u specializovaného lékaře. Plošné přidávání platu všem lékařům vidíme jako nesystémový krok.

Jaké jsou další požadavky slovenských lékařů?

Od února tohoto roku, kdy protest začal, platí stále stejné čtyři požadavky, které navzájem spolu souvisejí. První požadavek – zabezpečit dodržování zákoníku práce a vyhlášky týkající se minimálního personálního materiálního zabezpečení, a to ve všech zdravotnických zařízeních na Slovensku.

Druhý požadavek je změnit systém financování zařízení, aby platby zdravotních pojišťoven odrážely reálné náklady na zdravotní péči, včetně reálných nákladů na práci zdravotníků. Třetí požadavek je zastavení transformace nemocnic na akciové společnosti. Nemocnice vytvářejí každý měsíc dluhy tím, že není nastavené reálné financování nemocnic a pravidelně se měsíčně zadlužují. Na zadluženou nemocnici je pak vyhlášen konkurz a hrozí, že přejde do privátní sféry – tím by se veškeré slovenské zdravotnictví stalo privátním.

My nejsme proti soukromému zdravotnictví, ale musí být zachovány i veřejnoprávní nemocnice.

Čtvrtý požadavek je legislativní garance postupného navyšování základních tarifních platů lékařů tak, aby nejpozději do 1. ledna 2013 dosáhly základní tarifní platy lékařů minimálně 1.5-3 násobek mzdy v závislosti na vzdělávání. Tyto čtyři požadavky tvoří navzájem jeden celek a jsou tak propojené, že bez splnění jednoho požadavku není možné splnit ty další. Ocitáme se v bludném kruhu.

Jaká je situace mezi slovenskými lékaři nyní? V řadě nemocnic v Bratislave, Košicích a Banské Bystrici, byl vyhlášený nouzový stav...

Situace je napjatá ve všech 34 nemocnicích, které se zapojily do této akce. Je to velmi závažná situace – v nemocnicích je ohrožena akutní péče. Ministr tuto situaci dlouhodobě podceňoval tím, že kontinuálně odmítl jednat s představiteli lékařských sdružení.

Jak bude tedy podle vás vypadat vyhlášení nouzového stavu v praxi? Dovedete si tuto situaci představit třeba u vás v nemocnici? Půjdete do práce proto, že vám to vláda nařídí?

Nedovedu si to vůbec představit. Nic podobného jsme nikdy nezažili. Jde o neadekvátní opatření. My už na tento stav upozorňujeme více než rok a teprve nyní nás vláda začala brát vážně.

Jak budou podle vás tedy vypadat další dny ve slovenských nemocnicích? Poslechnou lékaři nařízení vlády a půjdou do práce?

V současnosti zjišťujeme právní podstatu tohoto problému, jak máme na tento krok vlády reagovat. Budeme se muset zařídit v rámci zákona, radíme se s právníky. Vyhlášení nouzového stavu ale považujeme  za nucenou práci. Vláda měla dostatek času na to, aby odvrátila tuto situaci, aby jednala. Ty požadavky, které slovenští lékaři mají, nejsou žádným důvodem k vyhlášení nouzového stavu. Pokud vláda svůj názor nezmění, očekáváme, že to bude pro Slovensko mezinárodní ostuda.

Do jaké míry se slovenští lékaři inspirovali akcí českých lékařů Děkujeme, odcházíme? Najali jste si také na tuto akci speciální PR agenturu, která má získat veřejnost na vaši stranu?

My jsme neměli takové finanční možnosti na to, abychom si najali PR agenturu. Samozřejmě spolupracujeme s odborníky na komunikaci s veřejností, s právníky. Máme spolupracovníky, kteří nám pomáhají se správou webových stránek. Ale žádné sanitky s hesly u nás po městech nejezdí. V tomto je to odlišné od akce českých lékařů. Tuto kampaň si platíme sami z našich členských poplatků. Máme ale  podporu různých odborných sdružení, včetně slovenské lékařské komory, což nám velmi pomáhá.

 

Iva Bezděková, www.tribune.cz

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…