Přeskočit na obsah

Nobelovu cenu za lékařství získali tři neurologové z USA a Norska

"Jejich objevy vyřešily problém, nad nímž si filozofové a vědci lámali hlavu po celá staletí. Jak mozek vytváří mapu prostoru, který nás obklopuje, a jak se dokážeme orientovat v takovém složitém prostředí," uvedl institut.

O'Keefe (vlevo), který se narodil ve Spojených státech a v současnosti působí na londýnské univerzitě UCL, odhalil první součást našeho "vnitřního GPS" v roce 1971. Při pokusu s krysami tehdy zjistil, že když je hlodavec v určitém bodu v místnosti, aktivuje se u něj určitý typ nervových buněk. O'Keefe přitom dokázal, že tyto buňky neregistrují pouze zrakový vjem, ale kreslí vnitřní mapu daného prostředí.

O čtyřiatřicet let později May-Britt a Edvard Moserovi (vpravo a dole) z univerzity v norském Trondheimu identifikovali další typ nervových buněk, které vytvářejí systém souřadnic a umožňují přesné hledání cesty v prostoru.

Objev navigačního systému v mozku může "pomoci pochopit mechanismus ztráty prostorové paměti", která postihuje pacienty trpící Alzheimerovou chorobou, konstatoval Karolinský institut.

Norové jsou údajně pátým manželským párem, který získal některou z Nobelových cen. Nejznámějšími z oceněných manželů v historii Nobelových cen jsou nepochybně Pierre a Marie Curieovi.

Cenu za fyziologii a lékařství obdrželo dosud celkem 204 vědců a lékařů, z toho deset žen. První ženskou nositelkou se v roce 1947 stala pražská rodačka Gerty Coriová, která také ocenění dostala spolu se svým manželem.

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal týden, během nějž bude rovněž ohlášena v úterý cena za fyziku, ve středu cena za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se pak svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (téměř 24 milionů Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

ČTK

foto z www.nobelprize.org

 

 

 

Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za lékařství

Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství (řazeni abecedně):

 

 

May-Britt Moserová (51)

- Narodila se 4. ledna 1963 v norském Fosnavagu.

V roce 1990 vystudovala psychologii na univerzitě v Oslu, o pět let později zde získala doktorát z neurofyziologie.

- V letech 1994-1996 působila v neurovědeckém centru při Edinburské univerzitě a taktéž spolupracovala s Johnem O'Keefem na londýnské univerzitě UCL. Potom se vrátila do Norska na Norskou univerzitu věd a technologií (NTNU) v Trondheimu, kde byla v roce 2000 jmenována profesorkou.

 

 

Edvard Moser (52)

- Narodil se 27. dubna 1962 v Alesundu.

- Na univerzitě v Oslu vystudoval matematiku a statistiku v roce 1985 a o pět let později psychologii a neurobiologii, v roce 1995 získal doktorát z neurofyziologie.

- Poté působil v letech 1994-1996 na Edinburské univerzitě a spolupracoval s Johnem O'Keefem na londýnské univerzitě UCL. Poté se vrátil do Norska na Norskou univerzitu věd a technologií (NTNU) v Trondheimu, kde byl v roce 1998 jmenován profesorem neurovědy.

- Profesoři a manželé Moserovi společně v roce 2007 založili a řídí Kavliho institut pro neurovědecké systémy a Středisko pro biologii paměti při Norské univerzitě věd a technologií (NTNU) v Trondheimu. Jejich výzkum zásadně objasnil některé principy fungování mozkového centra paměti a prostorové orientace a může být velmi užitečný při diagnostice a léčení Alzheimerovy choroby. Oba jsou členové Norské akademie věd a umění a Norské akademie technologických věd.

 

 

John O'Keefe (74)

- Narodil se 18. listopadu 1939 v New Yorku, kde také vyrůstal. Má americké a britské občanství.

- Bakalářský titul obdržel na Newyorské městské koleji, doktorát získal na kanadské McGillově univerzitě, kde také po studiu pracoval jako vědecký pracovník. Později studoval postgraduálně na londýnské univerzitě UCL, kde se v roce 1987 stal profesorem.

- Již od počátku kariéry se věnoval výzkumu mozku, hlavně jeho části zvané hypokampus, kde je mimo jiné centrum paměti a prostorové orientace. Své pokusy prováděl také na potkanech.

- Je držitelem řady ocenění, v roce 2008 například obdržel Gruberovu cenu za výzkum nervové soustavy.

 

 

- Moserovi jsou pátým manželským párem, který získal některou z Nobelových cen. Nejúspěšnější "nobelovskou" rodinou jsou Curieovi - dvakrát ocenění získala Marie Curieová-Sklodowská (1903 fyzika, 1911 chemie), jednou její manžel Pierre (za fyziku 1903). Za chemii cenu dostala také jejich dcera Irene Joliotová-Curieová s manželem Frédérikem Joliotem (oba 1935). Nobelovu cenu také získali Carl a Gerta Coriovi (spolu v roce 1947 za lékařství), švédští manželé Karl Gunnar Myrdal (1974 ekonomie) a Alva Myrdalová (1982 mír) a nyní norští manželé May-Britt Moserová a Edvard Moser za lékařství.

ČTK

Zdroj: ČTK (foto: www.nobelprize.org)

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…