Přeskočit na obsah

NKÚ: Ministerstvo a Motol chybovaly

Ministerstvo zdravotnictví a motolská nemocnice postupovaly chybně při opravách dětské části nemocničního areálu. Stavba se tak prodlužuje a náklady na ni rostou. Vyplývá to z podrobné zprávy, kterou dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. Opravy první části dětské nemocnice v motolském areálu měly být hotovy nejpozději letos, skončí nejspíš v květnu příštího roku.

Podle Josefa Pohla, který za NKÚ kontrolu investic na obnovu areálu provedl, je základní problém v rozporu mezi finančními představami motolské nemocnice a tím, kolik peněz mohl stát na rekonstrukci uvolnit. "Fakultní nemocnice chtěla investice za zhruba pět miliard korun, zatímco státní rozpočet byl ochoten dát maximálně 1,5 miliardy," řekl Pohl.

Ministerstvo chtělo odstranit havarijní stav dětské nemocnice, Motol volal po celkové rekonstrukci a modernizaci. NKÚ tvrdí, že pochybení je především na straně ministerstva zdravotnictví, které o rozdělování finančních prostředků pro nemocnice rozhoduje. "Měli ji (motolskou nemocnici) usměrnit a říct, kolik státní rozpočet má, a nedělat megalomanský projekt," uvedl Pohl. Zmíněných 1,5 miliardy korun by podle něj mělo na rekonstrukci stačit.

Dětská nemocnice se v motolském areálu stavěla v letech 1964 až 1977. Za její havarijní stav mohou podle odborníků nekvalitní materiály a nedbalá práce při budování i zanedbaná údržba.

Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík řekl, že nemocnice pokyny pro postup podobných staveb a získání státních peněz porušila, zákon ale nepřekročila. "Základní problém byl v tom, že ve chvíli, kdy vešlo ve známost, že to bude přes pět miliard korun, tak si to mezi sebou přehazovala ministerstva zdravotnictví a financí jako horký brambor," uvedl Ludvík. Dodal, že nemocnice byla někdy "rychlejší než papíry".

Vláda podle Ludvíka přidělila nemocnici miliardu korun až po větší havárii v roce 2004. Ze sumy mělo na opravu křídla C putovat 520 milionů korun. Rekonstrukce si však vyžádá přes 900 milionů korun, dodal ředitel. Kabinet loni v listopadu "přiklepl" Motolu dalších 450 milionů korun a souhlasil s celkovou rekonstrukcí, ne jen s odstraněním havarijního stavu. Podle ministerstva by pouhé odstranění havarijního stavu bylo těžko proveditelné a neefektivní, modernizace byla nutná kvůli současným požárním a bezpečnostním předpisům.

"Schválením tohoto materiálu (vládou) se většina nálezů NKÚ stala bezpředmětnými," reagovalo pak na kontrolu ministerstvo. Jeho zástupci ještě připomněli, že kontroloři nenašli porušení zákona, neoprávněné použití státních peněz či plýtvání s nimi.

Podle kontrolorů ministerstvo ale jasně nestanovilo cíl a částku na opravy, aby kabinet mohl objektivně rozhodnout o podpoře ze státního rozpočtu.

Nemocnice navrhovala výstavbu nového energocentra a schodišť i výtahů ke třem lůžkovým křídlům, která chtěla rekonstruovat. Počítala mimo jiné i s postavením heliportu, novou patologií a podzemními chodbami s dopravním systémem, úpravami poslucháren, laboratoří i administrativy. Celková přestavba měla podle Motola stát asi 4,3 miliardy korun, práce v první etapě za 1,06 miliardy korun se měly týkat tří lůžkových křídel i energocentra.

Na protahování a prodražování oprav se podle NKÚ podepsala i chybějící koncepce zdravotnictví. Bez ní se totiž investice plánují bez návaznosti na budoucí podobu ostatních pražských nemocnic.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…