Nizozemský neurolog, který chyboval v diagnózách, pracoval v SRN
Jeden člověk spáchal sebevraždu poté, co se od lékaře dozvěděl, že trpí Alzheimerem.
Informovala o tom agentura DPA.
Jansen Steur byl v roce 2003 donucen opustit nizozemskou nemocnici, kde do té doby pracoval. Také souhlasil s vyškrtnutím z úředního registru lékařů výměnou za to, že jeho případ nebude řešit profesní komise. Zákaz vykonávat lékařské povolání se ale vztahoval jen na Nizozemsko. Steur si nicméně našel místo na klinice v Heilbronnu a podle RTL pracoval i pro další německé nemocnice.
Šéf heilbronnské nemocnice Thomas Jendges o víkendu prohlásil, že Nizozemec v tomto německém lékařském zařízení "s pravděpodobností hraničící s jistotou" nepoškodil žádného pacienta.
Nizozemská ministryně zdravotnictví Edith Schippersová v souvislosti s tímto případem vyzvala k vytvoření takzvaného černého seznamu lékařů, aby se v budoucnu podobným kauzám předcházelo. Dodala, že není v silách nizozemských úřadů "obvolávat celý svět" a varovat ho před jedním pochybným doktorem.
"Členské státy Evropské unie by neměly jen uznávat lékařské diplomy, ale také trestat ty lékaře, kteří se dopouštějí pochybení," vysvětlila. Podle ní v současné době není výměna potřebných dat možná kvůli rozdílné jurisdikci a omezením v souvislosti s ochranou soukromí.
Sedmašedesátiletý Steur nyní ve vlasti čelí procesu, který nizozemská média označují za největší tohoto typu v historii země. Lékař, jenž si vysloužil přezdívku doktor Frankenstein, údajně ve více než dvaceti případech špatně diagnostikoval nevyléčitelné nemoci, jako jsou Alzheimer, roztroušená skleróza nebo Parkinsonova choroba. Tyto pacienty pak roky léčil silnými léky. U nejméně 13 pacientů na základě chybné diagnózy provedl zbytečné operace mozku.
ČTK
Zdroj: ČTK