Přeskočit na obsah

Nikdo neví, jak se změní zdravotnictví. Levice vyhrožuje soudem

Způsob projednávání první části reformy zdravotnictví z dílny ministra Leoše Hegera baví opoziční poslance. Zároveň jim podstatně ztěžuje orientaci v tom, jak může vlastně norma po přijetí sněmovnou vypadat. I proto je podle poslankyně a expertky KSČM v oblasti zdravotnictví Soňi Markové zatím nejisté, zda se novela dostane před Ústavní soud. Obě opoziční strany jsou prý ale připraveny zapojit do schvalovacího procesu i třetí komoru Parlamentu, jak se občas říká Ústavnímu soudu.

"V případě, že bude novela Zákona o veřejném zdravotním pojištění přijata, ji obě opoziční strany, jak KSČM, tak ČSSD, pravděpodobně napadnou u Ústavního soudu. Záleží ale na tom, v jaké podobě nakonec projde," řekla ParlamentnímListům.cz poslankyně s tím, že bez změny Ústavy jsou některé věci v novele naprosto na hraně.

"Umístění přesných definic toho, co je standard a nadstandard podzákonnou normou, tedy vyhláškou, určitě bude důvod k přezkoumání Ústavním soudem," slibuje Marková.

Pozměňovacích návrhů je v zákoně hned několik. "Máme na stole mnoho verzí, na kterých je vidět jasný nesoulad mezi stranami vládní koalice. Jeden představili poslanci ve Zdravotním výboru PSP, druhý pak přinesl pan ministr Heger přímo na druhé čtení zákona. Nikdo z nás to nestihl natolik prostudovat, aby bylo jasné, co se vlastně bude měnit," kroutí hlavou komunistická poslankyně.

To tvrdí i viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek. "Večer před jednáním, asi v devět hodin, přišel solidní balík dodatečných úprav, naprosto zásadních. Koaliční členové výboru je protlačili hned následující den na schůzi, která začala v devět hodin ráno. Na nastudování materiálů tak měli poslanci necelých 12 hodin. To si nikdo ani nebyl schopen přečíst a návrh zákona jde dál," popisuje dění na Zdravotním výboru PSP.

Marková tvrdí, že je absolutně nekorektní, jakým způsobem se samotná koalice s první částí reformy vyrovnala. "Pozměňovací návrhy se na ministerstvu dělaly na koleně a podepsali se pod ně s chutí vládní poslanci včetně pana ministra Hegera. To je skandální. On připravuje rok zákon, má projít připomínkovým řízením, a pak bez připomínkování mění zásadní ustanovení," říká Marková s tím, že jde prý o podraz nejen vůči opozici.

"Nikdo také dosud nepojmenoval další legrácku. Sami si schválili zkrácení lhůty pro projednávání mezi druhým a třetím čtením na dva dny, a teď je to už týden, protože se mezi sebou nedokážou dohodnout," upozornila Marková na neshody, které spolu se stávkou dopravních odborů zdržují koalici od projednání klíčové reformy.

Koalice ale ústy ministra práce a sociálních věcí, Hegerova stranického kolegy Jaromíra Drábka upozorňuje, že jednotlivé pozměňovací návrhy a celou normu lze prodiskutovat ve sněmovně během závěrečného čtení. Odborům i zástupcům zaměstnavatelů pak chce vláda klíčové prvky první části reformy vysvětlit na jednání Tripartity v pondělí odpoledne.

Svaz pacientů: Vláda nemůže ustoupit, tlačí ji lobbisté

"Pravděpodobnost dohody je minimální. Budou trvat na svém. Stejně jako to dělali doposud. Odbory nemají dostatečnou podporu napříč veřejností, což je škoda. Poprvé vystoupili razantně proti vládě, což veřejnost nedokáže ocenit," řekl ParlamentnímListům.cz Mrázek.

Vláda podle Mrázka ale nemůže ustoupit odborům ani opozici. "Řešení, které předložil ministr Heger, je vytvořené na objednávku lidí, kteří chtějí obchodovat ve zdravotnictví. Vše, co se točí kolem zdravotních pojišťoven, směřuje k privatizaci. Tlaky jsou stále stejné, stejní jsou i lidé, nosící takové požadavky do sněmovny a na vládu," kritizuje kabinet viceprezident Svazu pacientů.

Tvrdý dopad na pacienty, varuje viceprezident svazu

Reforma prý tvrdě dopadne na všechny občany ČR, pořádně ale zatopí především zdravotně postiženým. Jako příklad uvádí Mrázek ustanovení, podle nějž by se měly zdravotní pomůcky nově hradit jen ve výši 75 procent ceny základního provedení. Pro některé případy ale má být reforma mnohem dražší.

"Je nepřijatelné, aby pacient platil více než polovinu ceny zdravotních pomůcek," naráží na výše zmíněné ustanovení první části reformy. "To k úspěšné léčbě nemusí vůbec stačit. Pak jsme na mnohem vyšších částkách, to je pro pacienty neúnosné," varuje viceprezident svazu.

První část zdravotnické reformy by měla projít sněmovnou podle všeho v úterý. Ještě předtím se zástupci vláda sejdou s odbory i zaměstnavateli, kteří na protiústavnost normy poukazují také. Nesouhlas se zaváděním standardní a nadstandardní péče vedl vedle dalších reformních opatření ke čtvrteční stávce zaměstnanců v dopravě. Největší stávková akce od roku 1989 zastavila vlaky i velkou část MHD v zemi.

Petr Mašek

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…