Nezaměstnaní, chcete podporu? Půjdete sloužit
"Civilkáři" se po sedmi letech zřejmě vrátí do nemocnic, škol a úklidových čet. Nepůjde ovšem o mladíky, kteří se chtěj vyhnout vojenské službě, ale o lidi zapsané na úřadu práce. Pomocné práce, jako je úklid ulic či třeba pomoc v nemocniční prádelně, čekají všechny, kteří chtějí pobírat podporu a nepracují déle než dva měsíce. Vyplývá to z návrhu sociální reformy, kterou má MF DNES k dispozici a o níž bude příští týden jednat poslanecký výbor pro sociální politiku.
Přitom je velká šance, že povinná činnost pro nezaměstnané začne platit už od začátku příštího roku. Koaliční partneři se totiž na zavedení takzvaného institutu veřejné služby shodli. Konkrétně by to vypadalo tak, že každý, kdo přijde o práci, by měl dva měsíce čas na intenzivní hledání nové. Po době "hájení" by si však musel vybrat: buď se zapojí do veřejných prací a odpracuje dvacet hodin týdně třeba v nemocnici nebo při úklidu města a bude dál pobírat podporu, nebo nabídku odmítne, ale pak se musí smířit s tím, že od státu dostane jen existenční minimum, což dělá 2 020 korun na osobu.
Omluvenkou z veřejných prací, které budou bez finanční odměny, by bylo jen další vzdělávání, nemoc, péče o člena rodiny či zdravotní postižení. "Nikdo si nemůže myslet, že bude žít na úkor státu. Stát musí mít dostatek peněz pro ty opravdu potřebné. Ti, kteří pracovat mohou, by měli pracovat," říká spoluautorka návrhu, poslankyně Lenka Kohoutová (ODS).
"Ti lidé by v podstatě dělali tytéž práce, které kdysi dělali civilkáři, jen s tím rozdílem, že tady by to organizoval úřad práce," doplňuje. Nezaměstnaní by prý i nadále měli čas na hledání místa. Mohli by se třeba dohodnout s nadřízeným, že by jim každý měsíc nechal jeden týden volno.
Novinka se dotkne masy lidí. Ke konci července bylo v evidenci úřadu práce 486 tisíc uchazečů o zaměstnání. Z nich bylo 396 tisíc bez práce déle než dva měsíce. Nemocnice, radnice i neziskovky se na návrat "civilkářů" už teď těší. "My už takto využíváme práce nezaměstnaných tři roky a už si neumíme život města představit bez nich," říká starostka Vsetína Iveta Táborská.
Lidí přicházejících z úřadu práce zaměstnává radnice ve Vsetíně celkem osmdesát. Nejčastěji uklízejí ve městě, sbírají odpadky nebo pomáhají ve školách – natírají tabule, nábytek, vyrábějí poličky... "Pomáhali nám i se stěhováním, při povodních. Někteří rozdávají obědy v zařízení, které se stará o seniory," popisuje starostka Iveta Táborská. "Teď v době dovolených jsme byli jedenáct dní bez nich a na městě to bylo hodně znát," dodává s tím, že nejde jen o jednosměrnou pomoc – totiž že město díky nezaměstnaným ušetří.
"Strávila jsem s nimi půl dne, a tak vím, že je to určitá terapie i pro ně. Pracují tu třeba lidé, kteří se dostali do těžké situace a šest let v podstatě nevyšli z domu. Teď díky veřejným pracím našli nové přátele," popisuje.
"I nám by se takoví pracanti hodili, civilkáři v nemocnicích hodně chybí, ať už na různou roznáškovou službu nebo při překládání pacientů," přiznává ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluk Němeček. A totéž si myslí i Marek Šedivý z organizace Neziskovky. Jen dodává, že jedna nevýhoda oproti civilkářům tu je: "Civilkáři šli do služby na rok a půl, u nezaměstnaných nikdy nevíte, jestli zůstanou tři dny, nebo měsíc," říká s tím, že by mohli například pracovat jako asistenti u lidí, kteří se o sebe nemohou starat sami.
Pokud příští týden sociální výbor Sněmovny novinku schválí, začnou veřejné služby fungovat od 1. ledna 2012. A není důvod, aby výbor návrh neschválil. Vychází totiž z koaliční smlouvy.
Každý nezaměstnaný pak bude mít možnost volby – pokud veřejnou službu odmítne, bude vyřazen na šest měsíců z evidence úřadu práce.
Pokud ji přijme, bude dál dostávat podporu nebo sociální dávky a stát za něj bude hradit zdravotní a sociální pojištění. Ministerstvo už se na to chystá.
"Veřejnou službu budou organizovat úřady práce, na což se nyní metodicky připravujeme. Jednáme s obcemi, neziskovými organizacemi a dalšími o jednotlivých formách veřejné služby a o spolupráci. Podrobná metodika bude připravena do poloviny listopadu," uvedl náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Karel Machotka.
Lenka Petrášová
Zdroj: Mladá fronta Dnes