Nežádoucí účinky očkování zasáhly 152 lidí
Nežádoucí účinky vakcíny Pandemrix používané v Česku na očkování proti prasečí chřipce se zatím objevily u 152 lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní úřad pro kontrolu léčiv. Vakcínu proti prasečí chřipce zatím dostalo 58 428 lidí.
Zhruba u padesáti očkovaných lidí se podle údajů úřadu projevily vážné nežádoucí účinky.
Jednomu z pacientů se například po celém těle rozvinula svědivá vyrážka, čtyřem pacientům-astmatikům se kvůli očkování vážným způsobem zhoršilo astma a v jednom případě očkování vakcínou Pandemrix vyvolalo takzvaný Guillain-Barré syndrom. Tedy onemocnění, které se projevuje dočasnou svalovou slabostí, jež člověka buď celkově, nebo částečně paralyzuje. Tento pacient musel kvůli Guillain-Barréovu syndromu podstoupit léčení v nemocnici.
Zhruba ve dvou třetinách případů byly nežádoucí reakce lehké, jednalo se například o drobná zarudnutí kůže v místech vpichů injekce. Někdy se také bezprostředně po očkování na krátko projeví syndrom připomínající chřipku - pacient kašle, smrká a bolí jej svaly.
Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula ubezpečuje, že nejde o nijak výjimečnou situaci. "To, že v současnosti máme zhruba 0,26procentní riziko vedlejších účinků, není nijak dramatická míra. Naopak. U některých očkování, například proti pneumokoku, se lehčí vedlejší účinky projevují i ve třiceti procentech," říká Prymula. "Každá vakcína má nějakou frekvenci nežádoucích účinků a vakcína Pandemrix je v tomto smyslu zcela v normě," ujišťuje.
O bezpečnosti vakcíny však lidé stále pochybují. Původně Česko objednalo jeden milion vakcín za zhruba 182 milionů korun. Přestože do Česka už od dodavatele dorazilo 230 tisíc dávek vakcíny, očkovat se nechala jen čtvrtina těch, pro které byly určeny.
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková včera v České televizi prohlásila, že kvůli "negativní kampani" se ve světě nechává očkovat pouze 30 procent těch, kteří by měli vakcínu dostat. Sama Jurásková se proti prasečí chřipce očkovat nechala.
Vít nyní musí určit počet nemocných, při kterém bude povinné očkování zahájeno. Bude se tedy čekat na druhou vlnu.
To se nelíbí šéfovi České vakcinologické společnosti Prymulovi. "Očkovat se má vždy ještě předtím, než nemoc vypukne. Navíc, pokud se například stane, že u některé z jednotek, která právě vykonává nějaký důležitý úkol, propukne mezi vojáky lokální epidemie, tak ani nebudeme technicky schopni očkování tak rychle zajistit. Ohrožujeme bojeschopnost armády," varuje Prymula.
Proti povinnému očkování je ale i ministryně Jurásková, přestože návrh na vládě přednese. Zavázala se k tomu totiž na pátečním zasedání rady.
Přijde druhá vlna? Neví se
Kdy a jestli vůbec druhá vlna chřipky přijde, není ovšem v současnosti vůbec jasné. A odborníci jsou ve svých odhadech po předchozích zkušenostech už raději velmi opatrní. "Kdy přijde druhá vlna chřipky, to je permanentní dotaz, na který ale nedokáže nikdo odpovědět," řekla Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku.
Ještě těsně před Vánoci se epidemiologové domnívali, že touto dobou bude druhá vlna prasečí chřipky vrcholit. "Pandemie nikdy neskončí jednou vlnou," sdělil například v polovině prosince serveru Novinky.cz Prymula. "Druhá vlna bývá závažnější a já předpokládám, že těch vln bude několik."
V pátečním vyjádření pro HN už ale Prymula ve svých predikcích couval: "Virus je velmi nepředvídatelný. Může se klidně stát, že další vlna už nepřijde," připustil.
HN, Zuzana Keményová
Zdroj: HN