Přeskočit na obsah

Newyorčany sužují zdravotní problémy po útoku 11. září 2001

Pilar Abaradová strávila pět měsíců po 11. září 2001 odstraňováním rozprášeného stavebního materiálu z obytných a kancelářských budov v oblasti okolo World Trade Center. O dva roky později začala trpět chronickým kašlem, astmatem, ztrátami paměti a stoupáním žaludečních šťáv do jícnu.

Teprve nyní, šest let po teroristických útocích, je znám rozsah zdravotních problémů u hasičů, policistů a dalších lidí, kteří pomáhali uklízet trosky. Současně vyvstává otázka, zda si vláda byla vědoma zdravotních rizik, uvedla agentura Reuters.

Čtyřiačtyřicetiletá Albaradová není schopna kvůli svým zdravotním problémům pracovat. Stoupání žaludečních šťáv způsobuje, že nemůže jíst většinu pokrmů.

Musí být léčena na nedávno otevřené zdravotní klinice World Trade Center v nemocnici Bellevue. Přesto tvrdí, že jí zdejší léčba pomáhá jen velmi málo.

"Problémy budou přetrvávat po zbytek života," řekla v červnu během demonstrace před kancelářemi Kongresu. "Již nikdy nebudu stejná."

Demokratičtí kongresmani říkají, že Albaradová je jednou z několika tisíc lidí ohrožených tím, že Bushova vláda vědomě snižovala rizika působení prachu. Ten však obsahoval azbest, olovo a další toxické látky.

Inhalace vzduchu zamořeného olovnatým prachem již s největší pravděpodobností způsobila smrt dvou lidí. Další tisíce, pracující v oblasti o rozsahu několika mil okolo Ground Zero, onemocněly respiračními chorobami a rakovinou plic.

Vědci z lékařského střediska Mount Sinai zjistili, že 69 procent z 10.000 lidí, které vyšetřili, mělo po 11. září problémy s dýcháním. Doktoři z lékařské fakulty Newyorské univerzity podobným způsobem zdokumentovali problémy lidí z dolní části Manhattanu.

V rámci programu nemocnice Bellevue se léčí více než 1300 lidí a mnoho dalších je na čekací listině.

Vědci dále zkoumají dopad dlouhotrvajícího vystavení toxickým látkám a způsob, jak psychický stres způsobený teroristickými útoky může ovlivnit fyzické zdraví.

"Zjišťujeme, že se objevují dýchací problémy, které překonávají vše, co jsme očekávali," říká Alison Geyhová z Fakulty veřejného zdraví Johna Hopkinse Bloomberga Baltimorské univerzity. "Otázkou zůstává proč."

Registr kliniky World Trade Center, který zahrnuje 71.000 obyvatel New Yorku přímo vystavených prachu, bude sledovat jejich zdraví dalších 20 let. Pak snad budou známy příčiny současné situace.

Demokrat Jerrold Nadler, který v červnu předsedal slyšení Sněmovny reprezentantů věnovanému této otázce, řekl, že Agentura pro životní prostředí (EPA) vydala nepravdivé prohlášení o bezpečnosti vzduchu a o úrovni koncentrace azbestu. To vedlo k práci s nedostatečným ochranným vybavením a Newyorčané se vraceli do domovů, škol a pracovišť, které nebyly důkladně prověřeny. Demokratičtí kongresmani proto obviňují EPA z toho, že selhala v oblasti své zodpovědnosti.

Bývalá šéfka EPA Christie Whitmanová během slyšení v Kongresu řekla, že nelituje ani svých prohlášení, ani otevření manhattanských pracovišť 17. září 2001. Dodala, že jednala na základě vědeckých informací, kterými v té době disponovala. "Budu přece věřit vědcům, když řeknou, že je bezpečné dýchat," bránila se.

Podle Geyhové, která shromažďovala data přímo u Ground Zero bezprostředně po útocích, komplikované podmínky, jež na místě panovaly, nedávaly oprávnění k takovým ujištěním. Již zpráva inspektorů EPA ze srpna 2003 odhalila, že některá z prohlášení ředitelky organizace nebyla podložena vědeckými důkazy. Zpráva současně naznačila, že dokonce Bílý dům byl zatažen do zlehčování zdravotních rizik.

V letošním roce shledal federální soud Whitmanovou vinnou z vědomé lži obyvatelům New Yorku o zdravotních rizicích. Celý případ je v současné době v odvolacím řízení.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…