Přeskočit na obsah

Nestátní neziskovou organizací by se mohla stát nemocnice i škola

Nestátními neziskovými organizacemi (NNO) by se měly podle nově vznikajícího zákona o neziskových organizacích v budoucnu stát také zdravotnická zařízení, školy a kulturní centra. Novinářům to řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ), která má přípravu zákona na starosti. Forma "nestátní neziskové organizace" má doplnit stávající právní podoby organizací neziskového sektoru, jako jsou občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti a nadace.

Cílem zákona, který má zastřešit dosavadní nejednotné normy, je zprůhlednit neziskový sektor a zavést pevná pravidla pro čerpání dotací a pro daňové úlevy. Vláda ministryni uložila, aby návrh zákona zpracovala a předložila do konce roku. Tým Stehlíkové se však prý bude snažit koncept dokončit již na podzim. V Česku zatím norma, která by pravidla neziskového sektoru celkově upravovala, chybí.

Pro poskytování zdravotních a vzdělávacích služeb nejsou podle Stehlíkové současné formy neziskových organizací stavěné. Zákonem je třeba přesně vymezit například odpovědnost statutárních orgánů a hospodaření s majetkem organizace.

Podmínkou pro určení subjektu nestátní neziskovou organizací bude takzvaná veřejná prospěšnost. Na definici prospěšnosti budou spolupracovat zástupci resortů, krajů i neziskových organizací. Podle Stehlíkové nemohou být za veřejně prospěšná považována například sdružení, jejichž cílem je propagovat různé výrobky.

Zákon by měl také stanovit povinnou registraci ve veřejném rejstříku. Organizace, jež splní podmínky zápisu, budou mít nárok na dotace a daňová zvýhodnění. Zákon by měl také vymezit partnerství veřejné správy a neziskového sektoru.

Pro stávající neziskové organizace by prý nový zákon neměl znamenat velký zásah do jejich fungování. "Veškeré dosavadní formy budou existovat, ale musí se splnit kritéria obecné prospěšnosti," řekla ministryně.

Minulý týden kabinet schválil záměry zákonů, kterými chce ministr Tomáš Julínek (ODS) reformovat české zdravotnictví. Podle ministra by zdravotnická zařízení v budoucnu mohla fungovat jako nezisková právě podle chystaného zákona o neziskových organizacích. Neziskovou formu považuje Julínek za vhodnou pro zdravotnictví a sociální služby. Podle Stehlíkové by se nemocnice měly mít možnost rozhodnout, zda chtějí být akciovými či neziskovými organizacemi.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…