Přeskočit na obsah

Nešpor: Alkoholikům pomůže břišní dýchání

Jednou z metod, které mohou pomoci alkoholikům zvládat chutě na pití, je břišní dýchání. Své pacienty techniku učí primář mužského oddělení léčby závislostí psychiatrické léčebny v Bohnicích Karel Nešpor. Dýchání do břicha uvolňuje a vyvolává pocit bezpečí. Je to relaxační technika, kterou se může podle Nešpora naučit každý. Břišní dýchání patří mezi základní jogínské cviky.

Dýchání břichem prý zlepšuje trávení a krevní oběh. Jen dýcháním přes břicho lze naplnit vzduchem nejobjemnější části dolních plicních laloků. "Dýchat zhluboka do břicha a prodlužovat výdech zklidňuje a pomáhá člověku si lépe uvědomovat své tělo i pocity," vysvětlil Nešpor.

Břichem Nešpor myslí břišní stěnu a břišní svaly. Dění v této oblasti podstatně ovlivňuje duševní stav, trávení, dýchání a stabilitu páteře. Břišní svaly ve vertikální poloze pracují jako výdechové. Při výdechu přibližují břišní stěnu k páteři, a tak vytlačují bránici nahoru. Při nádechu se břišní svaly naopak uvolňují a umožňují bránici pohyb dolů a nádech do spodních objemných partií plic.

Vedle posilování břicha se nesmí zapomínat na svaly pánve a zad, protože by se mezi nimi měla udržet rovnováha. V případě, že má někdo zkrácené zádové svaly, měly by se zádové svaly nejprve protáhnout, a pak teprve posilovat břišní svaly. Ukázky cviků lze nalézt na internetových stránkách www.drnespor.eu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…