Nespokojení lékaři byli u Klause; shodli se, že chybí koncepce
Zdravotnictví chybí koncepce a změna, investuje se do něj příliš mnoho peněz, ale ne nejlepším způsobem. Na tomto názoru se podle mluvčího krizového štábu lékařů a nemocnic Jiřího Pekárka shodli dnes prezident Václav Klaus s nespokojenými zdravotníky.
Klausův tajemník Ladislav Jakl novinářům řekl, že prezident situaci ve zdravotnictví sleduje dlouhodobě a není mu jedno, že zdravotnictví je neklidné, destabilizované. Podle hlavy státu se to může dotknout pacientů, proto si pozval zástupce krizového štábu, uvedl Jakl.
Při zhruba hodinové schůzce informovali zástupci krizového štábu Klause o svých výhradách k zákonu o neziskových nemocnicích. Normu i přes veto Senátu ve sněmovně schválili sociální demokraté spolu s komunisty. Prezident má do konce týdne čas na to, aby ji buď podepsal, nebo vetoval. Pokud zákon vrátí, sněmovna by se jím měla znovu zabývat na mimořádné schůzi v týdnu od 22. května. Na stejnou dobu vyhlásil krizový štáb týden zdravotnického neklidu.
"Šlo nám spíše o morální podporu, pan prezident je o zákonu velmi dobře informován," řekl šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Setkání s hlavou státu využil k tomu, aby vyjádřil nesouhlas zdravotníků s postupy ministra zdravotnictví Davida Ratha. Vadí jim, že Rath nedává návrhy zákonů a vyhlášek k diskusi zdravotnické veřejnosti. Podle nich ministr normami zestátňuje české zdravotnictví a vrací je před rok 1989.
Podle Ratha je zvláštní, že prezident přijal zástupce zubařů, obvodních lékařů a lékárníků, kterých se norma netýká. Nespokojené zdravotníky označil za "trochu ocásky ODS". Klaus se tak nechová jako nadstranický prezident, uvedl ministr. Míní, že měla hlava státu naopak mluvit s nemocničními lékaři a sestrami. Z nich podle něj přijetí zákona podporuje 90 procent.
Rath podle svých slov počítá s tím, že Klaus normu vetuje. "Byl by (Klaus), řekněme, nekonzistentní, kdyby zákon nevrátil. Stejným způsobem postupoval na začátku 90. let při privatizaci průmyslu a fabrik a v takové té polostátní privatizaci bank. Bylo by podle mého soudu dost názorové salto, kdyby nyní bránil rozkradení a privatizaci nemocnic," řekl ministr. Ostřejší slova na adresu hlavy státu použil Rath již v minulosti. Klause označil například za vrtošivého staříka.
Pekárek uvedl, že v nemocnicích jsou i ambulance včetně zubařských. V neziskovém zařízení budou mít daňové úlevy, vznikne tak nerovná soutěž s ostatními praxemi. "Zákon o neziskových nemocnicích je výborná myšlenka jako možnost, ale nesmysl jako povinnost," dodal člen krizového štábu, mluvčí Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.
Přílohou zákona je seznam 140 nemocnic. Automaticky by dostaly smlouvu s pojišťovnou. Další by ji ve výběrovém řízení teprve musely získat, nebo by jim pojišťovny hradily jen akutní péči. Ostatní léčbu by si platili pacienti sami. Ministerstvo by stanovilo i výši platů zaměstnanců neziskových nemocnic.
Na podporu zákona o neziskových nemocnicích pořádal Lékařský odborový klub (LOK) petiční akci, získal 20.000 podpisů. Petici krizového štábu proti Rathově politice podepsalo 233.000 lidí.
Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel sdělil, že požádal rovněž o přijetí u prezidenta. Podle svých slov mu chce v rámci objektivity tlumočit názor většiny nemocničních zaměstnanců.
Nespokojení lékaři ani přes střet s Rathem smysl pro humor neztrácejí. Svou návštěvu na Hradě popsali slovy: Maňáskové přišli varovat vrtošivého staříka před oranžovými marťánky. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) totiž před časem prohlásil, že je ochoten schvalovat zákony i s marťany.
Zdroj: ČTK