Přeskočit na obsah

Nesmím prý pracovat bez dohledu. Hrozí mi výpověď?

Jsem Zdravotnický asistent a pracuji už skoro 5 let. Na odděleni dělám vše, co zdravotni sestry, bez ohledu na to, že bych jisté úkony bez dohledu dělat neměla. Nedávno si mě zavolala vrchní sestra a spolu se staniční mi oznamily, ze nesmím jisté ukony provádět (bez dohledu) napr. Aplik. Injekci, podávání léků jak i.v tak i per-os., napíchnutí pzk a jiné. Když jsem se zeptala, co mám tedy dělat, kdyz 5 let dělam v rámci odděleni úplně vše.. bylo mi sděleno, ze mám dělat vse jako do ted! Ale pokud se něco stane a já to zapričiním, ponesu následky jen já... absolutně nechápu, jak se mám zachovat, zda pracovat dál a dělat vše, a nebo tím pádem dělat jen to, co mám ze zákona povoleno,jenže to budu na odděleni k ničemu a mám strach, ze dostanu výpověd.

Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.

 

Nebudu se zde rozepisovat o kompetencích a činnostech zdravotnického asistenta dle vyhlášky č. 55/2011 Sb. a o tom, co může zdravotnický asistent provádět samostatně a co jen pod odborným dohledem všeobecné sestry, neboť jednak z textu Vašeho dotazu plyne, že jsou Vám tyto skutečnosti známy, jednak jsem tento výčet již minimálně jednou v rámci svých odpovědí uvedla, takže je zde v rámci právní poradny MT k dohledání.

 

Váš dotaz je spíše založen na obavě z možné výpovědi či právního postihu. V prvé řadě není pravdou, že jestliže Vám zaměstnavatel (příp. nadřízený) přikáže v rámci náplni Vaší práce vykonávat činnosti, ke které nejste dle právních předpisů způsobilá, případné následky vzniklé z těchto činností bude plně Vaší právní odpovědností. V případě, že budete takové rozhodnutí zaměstnavatele mlčky akceptovat, jak jste to dělala dosavadních 5 let, soud by pravděpodobně dovodil právní odpovědnost částečně na straně zaměstnavatele za to, že Vám přiděloval úkoly, ke kterým nejste způsobilá, částečně na Vaší straně za zmíněnou tichou akceptaci těchto úkolů. Nikoliv čistě jako Vaší právní odpovědnost, pokud byste jako zaměstnanec nespáchala tzv. exces, tedy svévolně bez pokynu nadřízeného se pustila do činností, ke kterým nemáte kompetenci. Ale na druhé straně byste díl té odpovědnosti nést mohla, dovedu si jen těžko představit, že by Vám skutečnost, že jste ústně své nadřízené na rozpor s právními předpisy upozorňovala, někdo z těchto nadřízených u soudu potvrdil a tím Vás vyvinil.

 

Proto bude potřeba splnit tzv. prevenční povinnost zaměstnance podle ustanovení § 251 zákoníku práce, podle kterého je zaměstnanec povinen upozornit zaměstnavatele na hrozící škodu, která ve Vašem případě vzniknout např. právě přidělováním pracovních úkolů v rozporu s kompetencemi zdravotnických pracovníků stanovenými vyhláškou.

Doporučuji tedy zaměstnavatele písemně upozornit, že v rámci přidělování pracovních úkolů, které spočívají ve Vašem samostatném výkonů činností a provádění zákroků, které však může zdravotnický asistent provádět pouze pod odborným dohledem všeobecné sestry, dochází ze strany zaměstnavatele k porušování právních předpisů a že v případě, že ze strany zaměstnavatele nebude zjednána náprava a nebudou Vám nadále přidělovány takové úkoly, ke kterými jste podle vyhlášky buď sama způsobilá, anebo nebude zajištěn odborný dohled patřičně kvalifikovaným zdravotnických pracovníkem, tak sice bez dalšího nemůžete pokyn zaměstnavatele neuposlechnout, ale v případě škody způsobené při provádění úkolu přiděleného v rozporu s právními předpisy nemůžete odpovídat za způsobenou škodu Vy, nýbrž zaměstnavatel, který byl na protiprávní stav z Vaší strany prokazatelně písemně upozorněn a upozornění nerespektoval.

 

Kopii tohoto upozornění si nechte potvrdit na podatelně nemocnice razítkem a datem přijetí a pečlivě uschovejte. V případě potenciálního právního sporu bude pak sloužit jako klíčový důkaz pro zproštění Vaší právní odpovědnosti. Pokud jde o možnou výpověď, nebude v tom případě připadat v úvahu pro domnělé porušování pracovní kázně anebo pro neuspokojivé pracovní výsledky.

Bohužel však Vám nikdo nikdy nezaručí, že Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď pro možnou nadbytečnost. Nebudeme si nic nalhávat, logicky to může být důsledek toho, že zaměstnavatel začne jednat v souladu s právními předpisy a následně zjistí Vaší nepotřebnost. Podle mého názoru je však mnohem větším zlem Vaše potenciální právní odpovědnost a z ní plynoucí následky, které mohou být likvidační. Konečné rozhodnutí, zda na sebe vzít riziko právní odpovědnosti anebo riziko výpovědi, je však již plně na Vás.

 

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…