Nesmělí plzeňští studenti ministra šetřili
PLZEŇ - Odpovídal klidně, byl otevřený a snad i odhodlaný k reformám. Tak hodnotili ministra zdravotnictví Leoše Hegera studenti Ekonomické fakulty Západočeské univerzity, jimž přijel včera přednášet o reformách.
Ministr dorazil s desetiminutovým zpožděním. "Ve funkci jsem krátce, tak ještě neumím úplně koordinovat program, velmi se omlouvám," začal Heger. I když slíbil, že nejvíce času věnuje odpovědím na otázky, hovořil tak dlouho, že se musel opět omlouvat, a to za malý prostor pro dotazy. Nakonec se ale ukázalo, že prostor byl dostatečný, protože ještě neotrkaní studenti prvního a druhého ročníku neměli příliš odvahy se ptát.
Příkladem byla dívka, která při neformálním rozhovoru s přítomnými novináři vysvětlovala, že ji zajímá situace v Domažlické nemocnici, kde údajně lékaři jednoho z oddělení uvažují o stávce, protože již dlouho nedostali přidáno. Ministra se však nakonec nezeptala, a tak dotaz, jak mohou lékaři postupovat, zprostředkovali novináři.
"Vláda nemůže detaily jako platy v jedné nemocnici kontrolovat," odpověděl Leoš Heger. Připustil však, že mzdy jsou plošný problém. "Ale ne tak velký, aby se zdravotnictví úplně hroutilo. Jen v případě hrozícího krachu zdravotnictví by vláda nějakým opatřením mohla zasáhnout.
Nemocnice si to ale musí řešit samy, až po to riziko, že lidé odejdou a nemocnice se zavře. To se už také stalo," dodal ministr s připomínkou, že kapacita nemocnic je v Česku neúměrně velká.
Přestože ministr často hovořil o potřebě šetřit a dosáhnout větší efektivity ve zdravotnictví, připustil, že bez postupného zvyšování zdravotního pojištění to nepůjde. Na otázku, kolik by měli lidé ze svých příjmů obětovat na zdravotnictví, Heger uvedl, že jestliže dnes firma plus pracovník platí asi třináct procent, v budoucnu by to mohlo být o procento více.
"To by byly mnohamiliardové přínosy," zdůraznil Leoš Heger. Ten za jednu z velkých nehospodárností českého systému zdravotnictví považuje přebujelost soukromých ambulancí, hlavně ve velkých městech. "Tedy tam, kde je pro lékaře atraktivní zřídit si ordinaci. Tam je jich podstatně více než je potřeba," řekl ministr, který tento stav dává za vinu zdravotním pojišťovnám, jež ordinace povolily. Dodal, že v těchto ambulancích jsou lékaři mnohem lépe zaplaceni než v nemocnicích.
Leoš Heger je přesvědčen, že v parlamentu projde zvýšení poplatku za hospitalizaci ze šedesáti na sto korun za den.
A ještě něčím Leoš Heger v Plzni zaujal: zatímco před třemi týdny ještě prosazoval, aby si pacienti platili amalgámové plomby, včera v Plzni tento krok zpochybnil.
Zdroj: ČTK