Neschopenky lze při epidemii psát pět dní zpětně
Praha - Hlavní hygienik Michael Vít se na tomto opatření dohodl v úterý s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou. Opatření se zatím týká Karlovarského, Moravskoslezského a Zlínského kraje. V ostatních nadále krajích platí, že pokud je zdravotní stav nemocného natolik vážný, že nemůže ihned navštívit lékaře třeba kvůli horečce či bolestem, může mu ošetřující lékař vystavit neschopenku až tři dny zpětně.
"V mimořádném případě i déle, avšak pouze se souhlasem příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ)," řekl ČTK tiskový mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka.
Hlavní hygienik dodal, že nemocní by měli přesto svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem. Zároveň mají zákonnou povinnost informovat o nemoci svého zaměstnavatele, připomněl. Epidemie se vyhlašuje, když je nemocnost vyšší než 2000 lidí na 100.000 obyvatel.
V Česku zatím hranici překročily tři kraje - Karlovarský, Moravskoslezský a Zlínský. Velmi se blíží této hranici také Středočeský kraj. Zvýšený výskyt akutních respiračních infekcí přišel letos podle Víta asi o 1,5 měsíce dříve než jindy.
Rozhodnutí o pracovní neschopnosti vystavují lékaři. Kontrolu provádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která bude zpětné neschopenky akceptovat. V případě, že hlavní hygienik vyhlásí v některém regionu epidemii, může lékař vypsat neschopenku zpětně za dobu až pět kalendářních dnů.
Předchozí písemný souhlas OSSZ požadovaný pro případy zpětného uznání dočasné pracovní neschopnosti nebude nově sdělován ošetřujícím lékařům jednotlivě, ale informaci o tomto postupu OSSZ uveřejní na svých úředních deskách a souhlas pak bude považován za udělený, vysvětlil Vařeka.
Lékaři však zatím podle informací ČTK o možnosti vypisovat neschopenky zpětně nevědí. "O této možnosti nevím, informaci jsem se dozvěděl právě od vás. Abychom mohli takto postupovat, musíme ji dostat písemně, jinak bychom porušovali předpisy," řekl ČTK ve 13:00 krajský zástupce Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas.
I v Karlovarském kraji zatím lékaři nemají zkušenosti s tím, že by pacienti chodili až po několika dnech po nástupu chřipky. "Spíš ti, kteří nechtějí přijít o práci, se třeba den nebo dva snaží nemoc zdolat a teprve pak přijdou. Ale že by využili toho, že mohou přijít až po pěti dnech, s tím jsme se zatím nesetkali," řekl ČTK chebská praktická lékařka Jana Malásková.
Detailní informace, jak má postupovat člověk, který onemocní chřipkou, a seznam oblastí, kterých se bude toto opatření týkat, budou brzy dostupné na stránkách ČSSZ. Obecné informace o prasečí chřipce jsou dostupné na speciálním webu ministerstva zdravotnictví.
ČTK, Táňa Švrčková
Zdroj: ČTK