Přeskočit na obsah

Nepřišla na směnu. Měla dovolenou...

Pracuji v sociálním zařízení v nepřetržitém provoze. Směny nám byly naplánovány více jak na půl roku dopředu s odůvodněním, že si podle směn máme zařídit návštěvy lékařů, soukromé akce atd. Vzhledem k tomu, že dochází k nečekaným událostem v pracovním provoze..dovolené, neschopenky, paragrafy...dochází i ke změnám v naplánovaném rozpise směn. Již několikrát se nejen mě, ale i mým kolegyním stalo, že nám byla změněna směna a náš vedoucí nás o tom neinformoval. Zajímala by mě jedna věc a to ta, má-li můj nadřízený, který mi plánuje směny, POVINNOST hlásit změnu ve směnách? Kolikrát se stalo, že kolegyně před odchodem na dovolenou měla plán směn a po návratu z dovolené jí bylo vytknuto, že nepřišla na směnu, která ji v době dovolené byla změněna a nikdo!!! ji o tom neinformoval.

 

Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.

 

Podle § 84 zákoníku práce zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

Zmíněným obdobím je nejčastěji jeden kalendářní měsíc, tudíž nejpozději 2 týdny před začátkem měsíce musí být zaměstnanci s rozpisem směn seznámeni. Tato informační povinnost zaměstnavatele je stanovena vůči všem zaměstnancům, bez rozdílu rozvržení pracovní doby či druhu provozu. Tato povinnost zaměstnavatele se týká nejen stanovení rozpisu, ale také jeho dodatečných změn. I tyto změny musí být provedeny nejpozději 2 týdny před začátkem období (měsíce).

Chtěl-li by zaměstnavatel rozpis směn změnit v době kratší než 2 týdny před začátkem období, toto již nelze učinit pouhým oznámením zaměstnavatele, ale jak uvádí citované ustanovení, pouze na základě dohody se zaměstnancem. Jinak řečeno, s takovou změnou rozpisu by zaměstnanec musel souhlasit.

Tudíž výtka Vaší kolegyni, že svou (samozřejmě asi zaměstnavatelem předem schválenou) dovolenou zameškala směnu, o které do té doby nevěděla, protože ji změnu rozpisu v době kratší než 2 týdny před začátkem měsíce zaměstnavatel nejen nenechal odsouhlasit, ale nota bene jí o změně neposkytl jedinou informaci, je v duchu výše uvedeného ustanovení zákoníku práce zcela neopodstatněná.

www.tribune.cz

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…