Přeskočit na obsah

Není půlka jako půlka

Je to vlastně věc matematiky. Pokud krabička dvacetimiligramového léku stojí stejně jako krabička čtyřicetimiligramového, z finančního hlediska se vyplatí zakoupit druhou jmenovanou a jednotlivé tabletky půlit. Z pohledu lékaře to však může být skutečný risk.

"Nelze půlit všechny léky, u některých to může být dokonce otázka života a smrti," varuje klinický konzultant pro výrobu léčiv Norman Tomaka na serveru Chicago Tribune: "Stále více lidí ale takto riskuje." Problém by mohl nastat zejména u pilulek, které uvolňují jednotlivé látky postupně, u léků v prášku, v tobolkách či u medicíny proti záchvatům.

"Pokud není na pilulce dělicí rýha nebo to není výslovně napsáno v příbalovém letáku, neměl by pacient tuto praxi provádět bez konzultace s lékařem či lékárníkem," doporučuje Lucie Šustková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Pokud se už rozhodnete pilulky přepůlit, měli byste zachovávat bezpečnostní pravidla.

"Už se mi stalo, že lidem jedna část léku uletěla na zem, kde ji sežral pes. Pak nám volali, co dělat," popisuje Tomaka.

Lékárníci na "krájení" pilulek doporučují užívat místo nože speciální řezačku, která se v lékárnách prodává. "U nožů se může stát, že se na povrch léku vytvoří velký tlak, až se tabletka úplně rozpadne," varuje Tomaka.

Odborníci také doporučují nepůlit více léků najednou – vhodnější je případně rozdělit pouze jeden a druhou část požít hned následující den. Pokud totiž člověk přepůlí tablety z celé krabičky najednou, hrozí, že účinné látky budou reagovat se vzduchem či vyschnou mnohem rychleji.

han

Týden

Zdroj: Týden

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…