Nemocnicím Na Františku a Pod Petřínem zánik nehrozí
Pražským nemocnicím Na Františku a Pod Petřínem nehrozí zánik. Tvrdí to ministr zdravotnictví David Rath, který dnes neočekávaně nemocnici Na Františku navštívil, aby o tom ubezpečil jejího ředitele Ivo Jokla. Rath zároveň podepsal petici Za záchranu pražských nemocnic, kterou v lednu iniciovala poslankyně ODS Lucie Talmanová a kterou podepsalo více než 3000 lidí.
Obavu nemocnic vyvolalo zjištění, že nejsou uvedeny v seznamu neziskových nemocnic, které budou tvořit základní síť zdravotnických zařízení. Seznam je součástí návrhu zákona o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních, který schválila Poslanecká sněmovna, ale Senát jej odmítl. O návrhu, který prosazují především sociální demokraté, budou proto ještě tento měsíc opět rozhodovat poslanci.
Podle ministra mají nemocnice, které nejsou v seznamu, tři možnosti. Mohou požádat o to, aby do něj byly zapsány a ministerstvo má povinnost jim vyhovět. Pokud se nemocnice Na Františku stane neziskovou nemocnicí, získá podle Ratha řadu výhod, například daňových. Jestliže se nestane neziskovou nemocnicí, může požádat o výběrové řízení a bude na zdravotních pojišťovnách, aby se rozhodly, jaké smlouvy s ní uzavřou. Třetí možností by bylo, že bude poskytovat akutní péči, kterou pojišťovny vždy hradí i bez smlouvy, a placené služby.
Jokla ministrovo ujištění potěšilo a o další existenci nemocnice se údajně již příliš neobává. Domnívá se, že možnosti, které zákon nabízí, dávají "relativně dobré šance" na fungování nemocnice v centru Prahy.
Rath si prohlédl ambulanci a interní oddělení nemocnice a novinářům řekl, že s tím, co viděl, je "docela spokojen".
Nemocnice Na Františku má 243 lůžek a ročně hospitalizuje 6000 pacientů. Ze dvou třetin jsou jejími klienty obyvatelé Prahy 1 a Prahy 7. Nemocnice Na Františku je příspěvkovou organizací Prahy 1 a nemocnice Pod Petřínem je církevním zařízením. Velké pražské nemocnice spadají přímo pod ministerstvo zdravotnictví, většinu nemocnic v regionech spravují kraje.
Zdroj: ČTK