Nemocnice Zlínského kraje loni hospodařily se ziskem
Čtyři nemocnice zřizované Zlínským krajem loni hospodařily podle předběžných výsledků se ziskem 72,7 milionu korun. Všechny byly v zisku, nejvyšší vykázala Uherskohradišťská nemocnice, a to přes 33 milionů korun, řekl hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPO). Zisk nemocnic oproti roku 2014 vzrostl, předloni činil necelých 60 milionů korun před zdaněním.
Hospodařením nemocnic se zabývalo také krajské zastupitelstvo, které se konalo přesně rok po tragické události v Uherském Brodě, kde muž zastřelil v restauraci osm lidí. Zastupitelé proto zahájili své jednání minutou ticha.
Zlínská nemocnice vykázala loni podle předběžných výsledků zisk 9,7 milionu korun, Kroměřížská 8,6 milionu korun, Vsetínská 20,8 milionu korun. Definitivní výsledky budou známy asi v polovině roku. Dobré hospodaření bylo podle Nečase dané zejména úhradovou vyhláškou. "Byla podobná jako v předcházejícím roce, což nemocnicím určitě pomohlo. Dále je tam řada organizačních změn, i co se týká nákupu materiálů a provozu, to všechno přispělo k ekonomické stabilizaci," uvedl Nečas. V nemocnicích se také zvýšily mzdy, minimálně o pět procent.
Předloni skončilo hospodaření zlínské nemocnice se ziskem asi osm milionů korun, Uherskohradišťské nemocnice se ziskem 16 milionů korun, u Kroměřížské nemocnice činil zisk 26,8 milionu korun a v případě Vsetínské nemocnice 8,4 milionu korun. V roce 2013 nemocnice hospodařily s rekordní ztrátou 270 milionů korun, ztráta zlínské nemocnice T. Bati činila v tom roce 190 milionů korun. Lepší výsledky o rok později způsobila podle Nečase právě příznivější úhradová vyhláška.
Zlínská nemocnice má přes zisk v posledních dvou letech dluhy z minulosti, které podle Nečase přesahují 300 milionů korun. "Snažíme se to řešit z pozice kraje navýšením kapitálu, nemocnice si pak zase kapitál sníží, mohou dluhy částečně snižovat tímto způsobem. Zisky pak přispějí postupně k tomu, že se dluh bude snižovat," uvedl Nečas.
Hospodaření nemocnic v letošním roce by podle jeho slov mělo skončit podobným výsledkem jako loni. "Vyhláška kopíruje tu předcházející s drobným navýšením, opět je tam tlak na navýšení mezd," řekl náměstek.
Krajský zastupitel a lékař působící ve zlínské nemocnici Vladimír Řihák (ČSSD) na zastupitelstvu upozornil na nedostatek lékařů a sester. Podle Nečase není vyloučeno, že některé oddělení v kraji bude muset být kvůli nedostatku personálu uzavřeno. Věc by podle něj měl řešit management nemocnic, jde však o celorepublikový problém. Situaci bude podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) řešit i krajská rada, jednat se bude i s vedením nemocnic.
Jihomoravský kraj dá zdravotnickým zařízením na investice 155 milionů
Celkem 11 nemocnic a zdravotnických organizací si v letošním roce rozdělí od Jihomoravského kraje na investice 155 milionů korun. ČTK to řekl hejtmanův náměstek zodpovědný za zdravotnictví Marek Šlapal (ČSSD). Nejvíce dostane Nemocnice Vyškov, a to přes 36 milionů korun. Skoro 20 milionů použije na venkovní kabelové rozvody, rozvodnu nízkého napětí a propojení trafostanic vysokého napětí.
Jihomoravský kraj zřizuje skoro desítku nemocnic a k tomu ještě další organizace jako například Jihomoravské dětské léčebny. Léčebny dostanou 8,5 milionu korun, z toho 7,5 na ubytování pro doprovod pacientů, milion pro parkoviště pro zaměstnance. Lila Domov pro postižené děti za milion pořídí automobil.
Vyškovská nemocnice kromě investice do kabelových rozvodů dokončí za čtyři miliony rekonstrukci sociálního zařízení na poliklinice a za tři miliony pořídí anesteziologické přístroje na ARO. Na miliony vyjde rekonstrukce výtahů a pořízení dalších přístrojů
Celkem 23 milionů dostane břeclavská nemocnice, která za osm milionů koupí novou počítačovou tomografii (CT), za bezmála pět milionů vymění centrální klimatizační jednotky pro lůžkový pavilon a za čtyři miliony opraví střešní plášť kotelny.
Nemocnice Kyjov dostane skoro 26 milionů. Většinu z nich, a to 17 milionů, dá na pořízení speciálního přístroje SPECT/CT, který kombinuje nukleární vyšetření a rentgenové vyšetření, což zlepšuje diagnostiku některých nemocí. Zbylých bezmála devět milionů použije na rekonstrukci pitevny.
Hodonínská nemocnice získá přes 18 milionů, za peníze opraví výtahy a zrekonstruuje dešťovou a splaškovou kanalizaci. Přes sedm milionů obdrží hustopečská nemocnice například na drobné stavební úpravy nebo přístroje, letovická nemocnice za deset milionů provede půdní vestavbu jednoho z oddělení a opraví zázemí lékařů. Znojemská nemocnice dostane 12 milionů, za něž například dostaví gynekologický sál. Ivančické nemocnici poskytne kraj 8,5 milionu, nemocnice za to pořídí přístroje, zdemoluje jednu budovu a rozšíří parkoviště. Tišnovská nemocnice za pět milionů revitalizuje park.
Letošní rozpočet kraje počítá s příjmy 5,9 a výdaji šest miliard korun. Kraj plánoval schodek i v minulosti, ale na konci mívá přebytky v objemu stovek milionů.
ČTK
Zdroj: ČTK