Přeskočit na obsah

Nemocnice vyzvaly Juráskovou a Šnajdra k odstoupení

Praha - Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) vyzvala k odstoupení ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a prvního náměstka Marka Šnajdra (ODS). Nesplnili prý slib, že za léčení dostanou nemocnice stejně jako loni. Po včerejším shromáždění delegátů AČMN to novinářům řekl předseda asociace Eduard Sohlich. Ministerstvo i pojišťovny kritiku odmítly.

"Považujeme za svou povinnost upozornit vládu, parlament, samosprávné orgány krajů a měst a všechny občany na kritickou situaci regionálních nemocnic," řekl Sohlich.

Výraznou část ze 127 členských nemocnic asociace zřizují kraje, které jsou s výjimkou Prahy vedené sociálními demokraty. ČSSD kroky ministerstva ovlivňovaného v posledních letech ODS ostře kritizuje.

Podle nemocnic hrozí letos omezování akutní péče, rušení ambulancí, oddělení i celých nemocnic, hrozí také odchody lékařů a sester. Příčinou je podle Sohlicha úhradová vyhláška, podle níž prý platí zdravotní pojišťovny nemocnicím méně než loni.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) kritiku odmítla, zálohy jsou podle mluvčího Jiřího Roda obdobné loňským s navýšením na platy sester.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně dostanou nemocnice letos dokonce víc peněz než loni, k odstoupení ministryně a náměstka není důvod.

"Čísla pojišťoven jasně dokládají, že nemocnice mají hrazenou péči nejen ve stejné výši jako loni, ale přes ekonomickou krizi jim úhrady narostly o 1,5 procenta. Není důvod ke kritice. Všechny návrhy na odstoupení jsou naprosto neopodstatněné a nepochopitelné," řekl Sršeň ČTK.

Regionálním nemocnicím vadí, že pojišťovny s přesunem specializovaných výkonů do center přesouvají i část peněz do fakultních nemocnic. Vidí za tím záměr zlikvidovat regionální nemocnice. Pokud pojišťovny tvrdí, že víc peněz pro regionální nemocnice nemají, není to podle Petra Fialy z AČMN pravda, mají podle něj na účtech zůstatky přes 31 miliard korun.

V kritice se AČMN shoduje s Lékařským odborovým klubem (LOK), který také žádá vydání nové vyhlášky s vyššími úhradami a doplacení peněz, o něž prý pojišťovny nemocnice dosud připravily. LOK pohrozil protestními akcemi.

Delegáti dnešního shromáždění se dohodli, že protesty podpoří, včetně případné stávky. Schválili dnes také harmonogram kroků, kterými chtějí upozornit na "existenční ohrožení nemocnic" - uspořádají setkání se zástupci lékařské komory, zdravotnických a lékařských odborů i organizací pacientů a s představiteli politických stran.

Dalším krokem je bojkot úhradové vyhlášky pro letošní rok. Až nastoupí po volbách nová vláda, pošle AČMN otevřený dopis novému premiérovi i členům kabinetu s upozorněním, že regionální nemocnice jsou ohroženy. Nemocnice chystají rovněž petiční akci za zachování rozsahu a struktury péče poskytované občanům měst a obcí v regionálních nemocnicích.

"Nynější úhradová vyhláška je pro řadu regionálních nemocnic likvidační. Garance ministerstva, že úhrady budou na úrovni roku 2009, se v praxi ukázala jako falešná," zdůraznil Sohlich.

Nemocnice podle něj pocítily pokles peněz už na zálohách, zhruba třetině členských nemocnic snížila VZP zálohy o tři až devět procent. Další srážky očekávají nemocnice v květnu.

"Nemocnicím jsou stanoveny zálohy v podstatě ve stejné výši jako loni s navýšením na zvýšené platy zdravotních sester," řekl Rod. "Výše letošních úhrad vychází z vyúčtování roku 2008 krát 1,052 a je platná pro celý rok," dodal.

Podle Roda se stanovují úhrady stejně pro všechny nemocnice bez ohledu na zřizovatele a byly projednány s asociacemi velkých i malých nemocnic. Pouze nákladná péče a operace velkých kloubů se hradí zvlášť podle počtu provedených výkonů.

ČTK, Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…