Nemocnice využívá řečové komunikace s počítači
Informovala o tom tisková mluvčí nemocnice Jolana Filipová. Tato přepisovací aplikace rozpoznává slovo od slova, porovná ho se svým odborným slovníkem a text uloží do pacientské dokumentace v nemocničním informačním systému (NIS).
Umožňuje rovněž předdefinovat celé texty, které se zapíší na základě vyřčení konkrétního slova. Lékař nakonec celý text zkontroluje, případně opraví nebo doplní. "Čas potřebný například pro zapsání popisu rentgenového snímku se zkrátil minimálně o třetinu," potvrdil primář radiodiagnostického oddělení Karel Bolek.
Program významně zefektivní práci, šetří čas i náklady na práci lékaře. Byl vybrán na základě výběrového řízení a je vyvíjen Technickou univerzitou v Liberci. Je dalším doplněním nemocničního informačního systému spolu s již využívaným systémem pro archivaci a zpřístupnění obrazové dokumentace (PACS – Picture archiving and communication system), který je využíván v nemocnici již celé dva roky.
PACS ušetřil náklady na archivaci snímků i na vyvolávání snímků chemickou cestou a hlavně čas lékařů, kteří se tak mohou více věnovat svým pacientům.
"Další výhodou práce s digitálními snímky je využití možnosti elektronické konzultace pacientských snímků s lékařskými odborníky ostatních zdravotnických zařízení. Oba programy jsou propojeny s provozovaným nemocničním informačním systémem, a tak lékaři v celé nemocnici mají ihned k dispozici popsané snímky pacienta v rámci využívaného nemocničního informačního systému přímo na svém počítači v ambulanci," doplnil primář Karel Bolek.
MAREK CHOLEWA
Frýdecko-Místecký a Třinecký deník
Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník