Nemocnice vrátí peníze lidem, kteří platili opakovaně 90 korun
Nemocnice vrátí peníze pacientům, kteří zaplatili při jedné návštěvě pohotovosti opakovaně 90 korun. V některých zařízeních se stalo, že lidé platili u vstupu do areálu a pak znovu v ambulanci, nebo opakovaně v několika ambulancích, kterými při jedné návštěvě prošli. Nemocnice tvrdí, že poplatek mají žádat vždy, když bylo provedeno klinické vyšetření. Podle ministerstva zdravotnictví si nemocnice chybně vyložily zákon.
"Pacienti, kteří na pohotovosti zaplatili 90 korun, neplatí další poplatky, jsou-li z pohotovosti posláni ke specialistovi," vysvětlil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Problémy začaly na Nový rok a pokračovaly 2. ledna. Proto ministerstvo sdělilo nemocnicím, že nepostupují správně. Zašle jim podrobný pokyn, jak poplatky vybírat.
"Těch 90 korun budeme vracet. Máme speciální reklamační okénko hned vedle cizinecké recepce, kde to bude možné," řekl ČTK ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Dodal, že u tohoto okénka budou moci lidé vracet i třicetikorunové lístky, které si nakoupili do zásoby, a pak zjistili, že tolik vyšetření nepotřebovali.
Za ošetření v ambulanci v běžných denních hodinách se platí i v nemocnici 30 korun. Když v jednom dni obejde pacient více lékařů, například oční, gynekologii a alergologii, v každé ambulanci dá 30 korun. Když přijde na pohotovost, třeba s úrazem, a vyšetří ho lékaři ve více ambulancích, měl by dát 90 korun jen jednou. "Vybírá se jen při prvním vstupu do nemocnice, pak už ne," shrnul Ludvík.
Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Jan Bříza ČTK řekl, že ze zákona je jasné, že se na pohotovosti nevybírá 90 korun, když následuje hospitalizace.
Pokud pacient projde dvěma ambulancemi, v první zaplatil a byl poslán dál, a teprve druhé vyšetření v další ambulanci potvrdilo, že je nutná hospitalizace, neměl by podle nového výkladu ministerstva už platit. Pokud platil, měl by dostat původní poplatek zpět.
"Vydali jsme pokyn nevybírat opakovaně, když pacient jde z jedné ordinace do druhé," potvrdil Bříza. Podle něj mají mnoho nejasností o platbách i pacienti. Například muž, který přišel z pohotovosti v Motole na další vyšetření do VFN, se zlobil, že zde také musí platit.
Platbám na pohotovosti se brání nejčastěji lidé posílení alkoholem. Naopak důchodci, kteří mívají hluboko do kapsy, mají peníze připravené. "Jedna starší paní přinesla v obálce hromadu padesátníků a omlouvala se za to," poznamenal Bříza.
Zdroj: ČTK