Přeskočit na obsah

Nemocnice ve Zlíně dostane pokutu

"Námitky nebyly přijaty. Nemocnice se v nich snažila spíš vysvětlit, jak se tato událost stala. Nepopírala ji," řekla Ivana Zachariášová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Jak jako první informovalaMF DNES, onkologie zlínské nemocnice přezařovala své pacienty v letech 2002 až 2005.

Rentgenový ozařovač aplikoval některým lidem dávky vyšší o deset až dvacet procent, výjimečně až o 43 procent. Běžná tolerance je přitom pět procent.

"Síla ozařování je ale malá. Proto nemělo klinický dopad na pacienty," prohlásil primář onkologie Milan Kohoutek.
Podle odborníků by vážné důsledky mohly způsobit dvojnásobné až trojnásobné hodnoty ozařování. Přesto jde podle Zachariášové o vážný prohřešek. I proto, že nemocnice ho úřadu nenahlásila.

Teď ji čeká pokuta. "Určitě nebude deset milionů korun, ale nižší," naznačila Zachariášová. O tom, jak vysokou pokutu by Úřad pro jadernou bezpečnost mohl zlínské nemocnici uložit, nechtěla Zachariášová spekulovat.

Zachariášová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost řekla, že po oznámení o zahájení správního řízení, které úřad vydá přibližně za dva týdny, bude následovat asi měsíční prodleva. Potom padne rozhodnutí o pokutě.

Zlínská nemocnice nechce průběh projednávání jejího prohřešku komentovat. Počká si na rozhodnutí o pokutě. "Zatím je to ve stádiu šetření. Až bude ukončeno, tak se k tomu vyjádřím podrobněji," řekl před pár dny ředitel zlínské nemocnice Bohuslav Škubal.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost podobné průšvihy nemocnic občas řeší. S mírnou nadsázkou se dá říct, že se to prostě někdy stane, protože selže lidský faktor. V tomto případě odborník, který nastavil a měl hlídat hodnoty na rentgenovém ozařovači Gulmay.

Podle šéfky úřadu Dany Drábové je ale velký prohřešek to, že nemocnice událost o přezařování nenahlásila, když na ni přišla. Naopak se ji snažila ututlat. Kohoutek už přiznal, že to byla chyba. "Měli jsme to oznámit," sdělil primář onkologie Nemocnice musí rentgenový ozařovač kontrolovat každý měsíc. Důkladněji potom každý rok. Na chybu ale přesto nemohla dlouho přijít.

Úřadu ji nahlásil až v roce 2008 Jindřich Žaludek, který pracoval na onkologii jako radiofyzik. Pak dostal výpověď. Žaludek si myslí, že šlo o pomstu vedení oddělení. Kohoutek to odmítá a naopak označuje Žaludka za viníka. Ten ale pracoval na onkologii až od roku 2003.

MfD, Milan Libiger

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…