Přeskočit na obsah

Nemocnice v Pardubickém kraji šetří, část odkládá operace

Některé nemocnice v Pardubickém kraji začínají šetřit a odsouvají chystané operace. Už v květnu prodloužila čekací doby na plánované operace litomyšlská nemocnice. V červnu ji následovala Chrudim. Tamní nemocnice chce navíc šetřit na lécích, zdravotnickém materiálu, ale i lidech, informuje dnešní vydání Mladé fronty Dnes (MfD) ve své příloze pro Pardubický kraj. Pardubická ani svitavská nemocnice zatím omezení nepřipravují.

"V části května a června jsme byli nuceni přesunout některé plánované operace do druhého pololetí. Nemůžeme dělat tolik operací, nedostali bychom za ně od pojišťoven zaplaceno," uvedl mluvčí litomyšlské nemocnice Adrián Nemšovský.

Největší finanční potíže měla Chrudim, a ta také šetří. A nejen tím, že odsunuje operace. "Sledujeme přesně výdej léků a spotřebního materiálu, pokud se spotřeba překročí, musí se to zdůvodnit. Je zapotřebí šetřit každou náplastí, musíme začít od těch nejmenších věcí," řekl ředitel chrudimské nemocnice Vojtěch Němeček. Dodal, že zkoumá, jak snížit počet zaměstnanců. Česká televize ve své reportáži minulý týden uvedla, že se v nemocnici nebude přes léto operovat, protože ředitel zcela zastavil plánované operace.

"Akutní péči samozřejmě zajišťujeme dál, a pokud jde o plánované operace, tak v případě operace žlučníku se prodlouží čekací doba tak o týden. V letních měsících se operuje každý rok méně než obvykle," vysvětlil Němeček.

Krajská nemocnice v Pardubicích zatím omezení péče nechystá. Ovšem není jasné, jak dlouho. "Musíme o tom diskutovat na úrovni kraje," uvedl ředitel pardubické nemocnice Jan Feřtek.

Nemocnice už několik let bojují s dluhy, a proto se od října stanou akciovými společnostmi. Krajští zastupitelé je oddluží, ale další peníze už zařízení nedostanou. Nemocnice se nyní snaží připravit úspory, aby se zadlužení neprohlubovalo.

Krajský radní Josef Janeček zodpovědný za zdravotnictví sliboval, že kraj nechce a nebude v souvislosti s převodem nemocnic na akciové společnosti snižovat kvalitu a rozsah poskytované zdravotní péče. Nyní nevylučuje, že pokud pojišťovny nezačnou nemocnicím platit víc než dosud, nemocnice mohou péči omezit. Přesto Janeček tvrdí, že jeho slib stále platí.

"Kraj nikdy nepřipouštěl snižování nabídky rozsahu zdravotní péče. A na tom trvá. Jestli zdravotní pojišťovny této nabídky nevyužijí a nenasmlouvají patřičný rozsah péče, je to jen jejich rozhodnutí. Ze zákona odpovídají za rozsah a kvalitu péče jen zdravotní pojišťovny, ne kraj," řekl Janeček.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…