Přeskočit na obsah

Nemocnice TGM už má dohodu

Dlouhá jednání podpořená hodonínskou radnicí i starosty spádových měst směřují do úspěšného finále. To znamená pro nemocnici TGM zachování odborností i počet lůžek.

"S Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) jsme dosáhli dohody. Zachované mají zůstat všechny základní odbornosti, sto padesát sedm akutních a třiačtyřicet lůžek následné péče. Tedy rozsah,ke kterému jsme dospěli v loňském roce," informoval ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

Lůžkový fond Nemocnice TGM tak nakonec prošel nepoškozený redukčními nůžkami druhého memoranda, které podepsalo ve druhé polovině června ministerstvo zdravotnictví s pojišťovnami. To směřovalo právě ke škrtům v počtu lůžek v jednotlivých odděleních.

"Zdravotní pojišťovny včetně VZP výhradně posuzují zdravotnická zařízení podle specifických kritérií včetně věcného a personálního vybavení. Velmi důležité však nepochybně bylo, že vedení města Hodonína, starostové spádových obcí a politici z okresu vyvolali veřejnou diskuzi nad tímto tématem za účasti VZP i zřizovatele – Jihomoravského kraje," upozornil Tesařík.

Ten má tak nyní v ruce písemnou dohodu, jež bude základem pro rámcovou smlouvu, kterou VZP s hodonínskou nemocnicí připravuje. "Předpokládám, že bude na pět let, pokud se strany nedohodnou jinak," uvedl ředitel hodonínské nemocnice s tím, že podle této smlouvy se zachovají i ostatní pojišťovny.

Podobnou dohodu ještě nemá ale jak břeclavská, tak především kyjovská nemocnice, což je podle krajského radního pro zdravotnictví Oldřicha Ryšavého nemocnicí páteřní. "Faktem je, že jsme páteřní nemocnicí okresu Hodonín, a faktem také je, že nám nikdo žádný návrh nedal. Myslím si, že to musí řešit kompetentní osoby v rámci kraje," řekl ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Ten zároveň upozornil na to, že ty nemocnice, které mají dohodu uzavřenou, jsou většinou menší či soukromé, s výjimkou Jihomoravského kraje. "Není žádný předpoklad kraje, že by se nějakým způsobem měly redukovat služby v naší nemocnici," ubezpečil Svoboda s tím, že každopádně nechce uzavřít s pojišťovnami nerovnoprávné smlouvy.

Podle něj by se na řešení zdravotnictví měl zásadním způsobem podílet kraj, a nikoliv pojišťovna. "V této chvíli máme objednávané lidi na výměnu očních čoček na katarakty na celý rok. Pojišťovny nás nenechají dělat to, co bychom mohli. Na druhou stranu říkají, že kdo toho dělá málo, tak toho budou redukovat. Ale my děláme málo proto, že nám to pojišťovny neplatí," posteskl si šéf kyjovské nemocnice.

Podle šéfa Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka tam, kde nedošlo k dohodě, bude pokračovat jednání v létě a na podzim. "Těmto zařízením bude nabídnuta zkušební smlouva nebo termín na odstranění nedostatků," řekl Deníku již dříve Gajdáček.

 

Hodonínský deník     Petr Turek

Zdroj: Hodonínský deník

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…