Nemocnice snížila cenu zakázky o 90 procent
Zítra vstoupí v platnost smlouva mezi Fakultní nemocnicí Motol a mobilním operátorem. Zajímavé na ní je, že nemocnice bude za služby platit jen deset procent předpokládané ceny. Finanční podmínky smlouvy byly totiž vysoutěžené v elektronické aukci. Místo deseti milionů korun zaplatí motolská nemocnice operátorovi v příštích dvou letech jen něco přes desetinu této částky.
"Tak dramatické snížení ceny pro nás bylo velkým překvapením," přiznává ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. Jeho nemocnice využívá internetové aukce už delší dobu, soutěžemi například procházejí nákupy zdravotního nebo spotřebního materiálu.
"Tam už ty slevy nejsou tak velké, není tam takový prostor k manévrování. U těch materiálových položek se pohybujeme třeba na dvaceti procentech," říká Martin Voříšek, ředitel výpočetního střediska FN, který je za veřejné zakázky zodpovědný.
Získání takových slev není při využití internetové aukce nahodilým jevem. "Obecně je trend elektronizace pozitivní, a podle zahraničních studií vede k úsporám okolo deseti procent," tvrdí Jan Pavel z Vysoké školy ekonomické.
I proto je tato metoda v soukromém sektoru oblíbená už delší dobu. Podle Pavla Juříčka, šéfa společnosti Brano Group, která dodává komponenty pro několik automobilek, fungují elektronické aukce v automobilovém průmyslu úspěšně už zhruba deset let.
"Je to hodně šikovná technikálie. Nechci říkat, o kolik procent se cena během dražby sníží, ale dá se říct, že z nás vymačkají všechno," řekl Juříček.
Nikdo nenutí stát šetřit
Potvrzují se tak hlasy volající po tom, aby veřejné zakázky byly zadávány a soutěže o ně probíhaly co nejprůhledněji. Veřejné zakázky jsou ale oblastí, v níž se ročně protočí zhruba 650 miliard korun, a neprůhlednost tu některým účastníkům řízení může vyhovovat. Podle loňské studie Transparency International by až polovina podnikatelů kvůli vítězství v tendru klidně uplácela. K využívání transparentnějších metod, jako třeba právě internetové aukce, zatím státní instituce žádný předpis nenutí.
"Ohromně to šetří peníze. Je to věc, která by měla být povinná. Ať mi někdo vysvětlí, proč to nedělat, pokud jde o komoditní položky," říká bývalý člen NERVU, ekonom Miroslav Zámečník.
Zavedení povinnosti využívat elektronické aukce mají v programu ČSSD, TOP 09 i zelení. A zprůhlednění toku veřejných financí si kladou za cíl i občanští demokraté. Změna zákona o veřejných zakázkách by tak měla v parlamentu mít dostatečnou podporu.
Podle sociální demokracie je však zákon o veřejných zakázkách natolik složitý, že se jeho změny prakticky nedají dělat bez ministerského aparátu. "Pokud takový návrh nepřipraví ministerstvo nebo vláda, v zásadě nemáte možnost v rámci poslanecké iniciativy napsat něco tak legislativně dokonale, aby to fungovalo v praxi," tvrdí Jeroným Tejc z ČSSD. Jeho strana tak bude změnu zákona o veřejných zakázkách připravovat až po volbách.
ODS: zákon není zapotřebí
Občanští demokraté se domnívají, že uzákonění takové povinnosti ani nemusí být nutné. "K tomu, abyste takto postupoval, nepotřebujete zákon, je to na rozhodnutí zadavatele," říká místopředseda ODS Ivan Langer. V době, kdy šéfoval ministerstvu vnitra, se tam odehrál jeden z prvních prodejů přes internetovou aukci. Podle Langera navíc za doby Topolánkovy vlády prošel dostatek protikorupčních opatření. "Byla to spousta jiných věcí, které předtím nebyly a zásadním způsobem ztransparentnily prostředí oproti osmi letům vlády ČSSD - datové schránky, protikorupční audity, protikorupční linka, protikorupční agent, zpřísnění trestu za korupci."
Internetové aukce zlevňují veřejné zakázky až o desítky procent
Pyn levnější o polovinu...
Elektronické aukce nejsou v nemocnicích novinkou. Jedna z prvních proběhla již před šesti lety v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově. Jen na heparinu a rouškování tehdy nemocnice proti předchozím cenám ušetřila 300 tisíc korun. Tento měsíc hledaly krajské nemocnice na Vysočině nového dodavatele plynu. Cena se oproti loňsku snížila o 19,8 milionu korun, nemocnice tak budou plyn nakupovat prakticky za polovinu původní sumy.
... a elektřina o třetinu
Systém již používá i řada měst zejména k nákupům elektrické energie. Mezi městy jsou Ostrava, Olomouc, Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Havířov, Žďár nad Sázavou nebo Krnov. Krnovu zlevňoval ČEZ elektřinu o statisíce, ani to ale městu nestačilo a elektřinu nyní nakupuje od Dalkie. Cena je oproti té dřívější nižší o 28 procent.
Hn, Jakub Kalensk
Nový recept z Motola: stát ušetří miliardy
Devadesát procent předpokládané ceny dokázala na jediné zakázce ušetřit Fakultní nemocnice v Motole. Stačil jí k tomu jednoduchý krok - nechat dodavatele soupeřit přes web v internetové dražbě.
Těžko hledat lepší návod, jak v době krize a narůstajícího státního dluhu vylepšit pravidla pro státní zakázky a omezit korupci i plýtvání, což je téma, o kterém před volbami mluví takřka všichni politici.
Za smlouvu na hromadný mobilní tarif pro čtyři stovky služebních telefonů se největší česká nemocnice chystala v průběhu příštích dvou let utratit deset milionů korun. Odhad vycházel z cen, které nemocnice platila až dosud. Po dražbě, kdy se konkurenti v předem stanoveném čase on-line přebíjeli, cena spadla na milion.
"Když jsme koukali na ten pohyb ceny dolů, tak jsme byli jak v Jiříkově vidění," říká Martin Voříšek, ředitel výpočetního střediska FN Motol, který byl za zakázku zodpovědný.
Nemocnice už používá elektronické aukce delší dobu, úspora ve výši 90 % ale byla i pro ni novinkou. Až dosud se úspory oproti předpokládaným nákladům pohybovaly okolo dvaceti procent, výjimečně i poloviny původní sumy.
"Někdy mám pocit, že ty dodavatele popadne aukční šílenství a občas to i přeženou, ale to je jejich smůla," říká ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.
Internetové aukce doporučovala i ekonomická rada vlády NERV - ta ve svých závěrech ukázala na státní zakázky jako na jedno z témat, kterými je třeba se zabývat v zájmu lepšího fungování ekonomiky.
Podle ekonoma Miroslava Zámečníka, jednoho z členů NERV, by se aukce měly zavést povinně všude tam, kde je to technicky možné. "Mohlo by jít třeba o preferovanou metodu, kdy by zadavatel musel zdůvodnit, proč elektronické aukce nepoužívá."
V soukromém sektoru jsou elektronické dražby daleko častějším jevem. Příkladem je automobilový průmysl, kde automobilky rozešlou specifikaci potřebných komponentů a dodavatelé mezi sebou soupeří v aukci. "Tak to funguje možná deset let, ve Škodovce tak pět let," popisuje Pavel Juříček, šéf společnosti Brano Group, která zásobuje několik světových automobilek.
"Ještě jsem nezažil, aby aukce nepřinesla úspory, většinou jde o zhruba deset procent," říká Vladimír Grygar, jehož firma eCentre internetové aukce organizuje.
Podle nedávného prohlášení šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondráčky stát při veřejných zakázkách právě kvůli neprůhlednosti výběrových řízení ročně ztrácí 60 - 90 miliard korun ročně. Důvodem je i to, co šéf největší stavební firmy Skanska Dan Ťok nedávno veřejně přiznal, a sice že v případě státu není tlak na cenu tak velký. Skanska na státních zakázkách vydělává pětkrát víc než na soukromých.
Hn, Jakub Kalenský
Výjimečná sleva
10 milionů
Motolská nemocnice se chystala utratit za mobilní volání deset milionů.
1,1 milionu
V aukci ale postavila operá-tory přímo proti sobě a nakonec devět milionů ušetří.
90 milioard
Kdyby takto postupovaly včechny státní instituce, šlo by podle expertů teoreticky ušetřit 60 až 90 miliard ročně.
Zdroj: HN