Nemocnice si do rozdělí 350 milionů
Zadlužené fakultní nemocnice, jejichž závazky po lhůtě splatnosti činí téměř dvě miliardy korun, by měly získat první peníze na srovnání dluhu do konce týdne. Ministerstvo zdravotnictví mezi ně rozdělí 350 milionů korun. O oddlužení nemocnic bude jednat i vláda, podle premiéra Jiřího Paroubka by na odstranění tohoto problému mohlo být v rámci rozpočtového opatření uvolněno 1,6 miliardy korun.
Kvůli dluhu zhruba 400 milionů přestali čtyři distributoři dodávat léky do tří nejzadluženějších fakultních nemocnic - Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze a brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Postup velkodistributorů prověří Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) - tento týden s nimi zahájí správní řízení. Bude zjišťovat, jestli se tím společnosti dopustily kartelové dohody. Distributoři jakoukoli možnost dohody popírají.
Ministr zdravotnictví David Rath se domluvil s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou, že by vláda měla o oddlužení nemocnic jednat nejspíš příští týden. Paroubek ale předpokládá, že návrh bude mít kabinet na stole už tuto středu.
Sobotka trvá na tom, aby polovinu sumy na splacení dluhů našlo ministerstvo zdravotnictví ve svém rozpočtu. Rath uvedl, že jeho úřad bude muset rozpočet změnit. Na srovnání závazků má najít 700 až 800 milionů korun. Podle Ratha se tak letos nedá počítat s žádnou novou výstavbou, ale spíš jen s údržbou objektů.
V úterý by mělo mít ministerstvo jasno v tom, kolik která nemocnice na srovnání dluhu z 350 milionů dostane. Rath uvedl, že tři nejzadluženější - Bulovka, Thomayerova a brněnská "svatá Anna" - peníze přednostně nedostanou. V úterý se ministr sejde kvůli dalšímu zásobování léky s řediteli těchto nemocnic. Zatím zařízení problémy s léčivy nemají, dodal.
Antimonopolní úřad dospěl ke svému rozhodnutí po páteční schůzce se zástupci Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL). Podle předsedy ÚOHS Martina Peciny byla pro úřad podnětem jejich mediální vystoupení. "Budeme chtít, aby vysvětlily, proč ve stejný den došlo ke stejným krokům vůči třem nemocnicím," uvedl Pecina. Úřad podle něj nezpochybňuje právo firem na obranu v případě, že nedostávají za své zboží zaplaceno. Tyto kroky ale nemohou být slaďovány mezi jednotlivými dodavateli, podotkl.
AVEL tvrdí, že není právním subjektem ani obchodní společností, ale volným sdružením. Rozhodovat o obchodní strategii proto mohou jen jednotlivé firmy. Ředitel asociace Pavel Suchý namítl, že situace se vyhrotila prakticky ze dne na den, proto firmy zastavily dodávky najednou. Z kartelové dohody podezřívá distributory léků i Rath, Pecina však popřel, že by úřad zahájil správní řízení na jeho podnět.
Čtyři velkodistributoři zastavili dodávky léků před dvěma týdny, minulé pondělí dodávku obnovila jediná firma, Pharmos, po pár dnech se ale rozhodla ji zastavit - důvodem je mimo jiné údajné uplácení na ministerstvu zdravotnictví.
Firma kvůli podezření hodlá podat trestní oznámení, ke stejnému kroku se chystá i Rath, pokud mu Pharmos do středy nepředloží důkazy. K výzvě, aby společnost své nařčení doložila, se dnes přidal i premiér. Vedení firmy zatím nerozhodlo o tom, zda důkazy Rathovu úřadu předá. Předpokládá, že schůzka s ministerstvem by se mohla uskutečnit tento týden.
Zdroj: ČTK