Nemocnice se připravují na výběr poplatků od pacientů
Poplatky za pobyt v nemocnici mají pacienti zaplatit do osmi dnů po propuštění. Pokud jsou v zařízení déle než 30 dnů, uhradí poplatek vždy k poslednímu dni kalendářního měsíce. To umožní, aby posílali peníze rovnou na účet nemocnice. V případě nemocničních ambulancí zaplatí zřejmě v centrální pokladně. Nemocnice nepředpokládají, že by zdravotníci zacházeli v ordinacích s penězi.
Od ledna příštího roku budou lidé platit 60 korun za den v nemocnici a 30 korun za ošetření v nemocniční ambulanci. Pokud vyhledají nemocniční pohotovost, zaplatí 90 korun.
Podle zjištění ČTK zpracovávají nyní nemocnice varianty, jak peníze vybírat co nejefektivněji. I když jim část výnosu odebere administrativa, výnos z poplatků jim zůstane. Zdravotní pojišťovny jim nebudou o vybrané poplatky krátit platby za péči.
Právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala ČTK řekl, že nezpracovali pro své členy žádné návody, jak peníze vybírat. Zákon podle něj mluví jasně, žádné další návody nejsou nutné.
Důležité podle právníka ale je to, že nikdo nemůže chtít od pacienta za pobyt peníze předem. Jako schůdné Fiala vidí, aby nemocnice dala pacientovi číslo účtu pro zaslání peněz. V případě ambulantní péče v nemocnicích by se podle Fialy mělo vybírat v hotovosti, nevylučuje ale ani jiné možnosti. Pacient by například v ordinaci po ošetření mohl podepsat, že zaplatí bezhotovostně.
"Občanský zákoník nepředepisuje způsob úhrady, záleží na vůli a dohodě obou stran, obojí způsob je možný," uvedl. K možnosti předplacených kuponů, ze kterých by se částka v ambulanci postupně odečítala, se staví skepticky. Nemocnice totiž musí vystavit pacientovi na jeho žádost doklad o zaplacení, s uvedením čísla pojištěnce, výše poplatku, datem, razítkem a podpisem.
Nemocnice mají obavy z toho, že když budou inkasovat od každého pacienta peníze v hotovosti, budou mít velké náklady se schraňováním vybraných peněz a odvozem do banky. Musely by si na to zjednat bezpečnostní službu a zaplatit ji, o to by klesl výnos poplatků.
Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že za regulační poplatky se vyberou za rok zhruba čtyři miliardy korun. Po zavedení poplatků by měly klesnout návštěvy u lékaře o deset až 30 procent, což by mělo uspořit další čtyři miliardy korun. Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 200 miliard korun.
Zdroj: ČTK