Nemocnice se obává kolapsu
Jičín - Více jak polovina lékařů z Oblastní nemocnice v Jičíně podporuje kampaň Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů s názvem Děkujeme, odcházíme.
Lékaři se snaží především prosadit požadavky na navýšení základního platu na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy v České republice, mimo jiné požadují i zrušení nevyhovujícího následného vzdělávání, chtějí i méně přesčasů.
Ředitelky jičínské nemocnice Dany Kracíkové jsme se zeptali, zda se opravdu obává odchodu lékařů a jak bude tomuto faktu čelit.
"Víme o tom, že ke kampani se hlásí zhruba polovina našich lékařů. Samozřejmě, jejich odchod by pro nás znamenal ohrožení provozu nemocnice. Bez tolika odborníků bychom nebyli schopni zajistit normální chod oddělení.
Vzhledem k tomu, že příští rok budeme dostávat pravděpodobně nižší úhrady ze strany pojišťoven, nemocnice nemá finanční zdroje, aby vyhověla požadavkům doktorů, byť je považuji za oprávněné a myslím si, že by měli být opravdu lépe ohodnoceni.
My sami nejsme schopni tuto záležitost vyřešit." Dana Kracíková vidí rozuzlení v systémových změnách ve zdravotnictví, což znamená například rozlišení standardů, nadstandardů, zvýšení plateb za hospitalizaci a další kroky. Tyto změny ve zdravotnictví musí provést ministerstvo.
K výzvě lékařského odborového klubu, nazvané Děkujeme, odcházíme, ke které se v republice připojilo přes tři tisíce doktorů, se v jičínské nemocnici hlásí i lékařka Klára Křížová.
"Důvodem k našemu odchodu je především nespokojenost s odměňováním. Máme zhruba dvě stě korun na hodinu, a to jsme atestovaní lékaři s dlouholetou praxí. Domnívám se, že zodpovědnost, kterou na sebe přebíráme, není dostatečně oceněna. Když si domů pozvu řemeslníka, tak si řekne o stejnou částku na hodinu, kterou já obdržím za léčení pacientů," porovnává gynekoložka s devítiletou praxí.
"Navíc jsme nuceni trávit v nemocnici neúnosné množství přesčasových hodin na úkor našeho volného času, soukromého života a troufám si říci i zdraví. Jsme unaveni," dodává.
Konstatuje, že dalším důvodem k odchodu odborníků je nevyhovující systém vzdělávání. Původní princip dvou atestací, který fungoval zhruba před šesti lety, byl podle Křížové jak pro doktory, tak pro zdravotnická zařízení vyhovující.
Nyní, po změnách, mohou lékaři atestovat nejdříve po pěti letech, musí absolvovat spoustu zbytečných stáží, jsou nuceni do vzdělávání investovat značné finanční náklady a lékaři bez atestace nemohou několik let pracovat zcela samostatně.
Regionální deníky, IVA KOVÁŘOVÁ
Zdroj: Regionální deníky