Nemocnice počítají dluhy za podnapilé řidiče
Pokud při silniční kontrole policie zjistí u řidiče v dechu alkohol, převeze ho do nejbližší nemocnice na vyšetření krve. Jeden rozbor krve vyjde na 250 až 400 korun. Řada řidičů však odmítá poplatek zaplatit, a tak nemocnici zůstávají za tyto výkony nezaplacené účty.
Dříve úhradu za vyšetření vymáhala od řidičů policie. Změna v úhradě vyšetření za provedené laboratorní rozbory krve na přítomnost alkoholu vznikla na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR z června loňského roku. Ten rozhodl, že odpovědnost za vymáhání peněz ponesou nemocnice.
V současné době hradí policie náklady pouze v případě, že se alkohol v krvi neprokáže. Pokud ale krevní test podezřelého řidiče usvědčí, musí celý výkon zaplatit samotný řidič. Nemocnice pak musí sama aktivně zjišťovat, jak krevní testy dopadly a v mnohých případech tyto peníze i soudně vymáhat.
Podle informací České televize má například Fakultní nemocnice Plzeň v současné době podáno 23 žalob. Pardubické krajské nemocnici za loňský rok dlužili řidiči přes 117 tisíc korun. Letos je to už nyní o 20 tisíc korun víc. Podle ředitele nemocnice Tomáše Gottvalda je vymáhání velmi složité i v případě, že jsou známy osobní údaje řidiče. politici proto chtějí toto téma co nejdříve otevřít na zasedání asociace krajů.
Redakce Medical Tribune zjišťovala, jaká je situace v ostatních nemocnicích. Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady tento problém nemá: „Neevidujeme zatím žádné pohledávky za testy na alkohol v krvi. Tento problém jsme zatím vůbec neregistrovali,“ odpovědělo tiskové oddělení nemocnice.
Naopak Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně vznikají z nezaplacených vyšetření pohledávky. „Ano, tento problém se týká i naší nemocnice. Co se týče vyšetření na přítomnost alkoholu v krvi, zůstala loni neuhrazená částka kolem 90 tisíc korun, letos je to již téměř 153 tisíc korun,“ uvedla mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.
ivb, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz