Nemocnice Pardubického kraje zvýší mzdy, ale později
"Když rok 2015 vyjde dobře, vyplatíme mimořádnou odměnu, abychom kvartální výpadek navýšení kryli," řekl ČTK generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Průměrné základní platy lékařů a nelékařského personálu a celkové platy včetně příplatků za práci přesčas, v noci a o víkendu a také z dohod o provedení práce či pracovní činnosti společnost neposkytla.
Minulý rok se mzdy zvýšily o tři procenta pro lékaře a o pět procent pro nelékařské zdravotnické pracovníky a ostatní skupiny. Zvýšení mezd v roce 2015 stálo nemocnice více než 150 milionů korun, letošní vyjde asi na 70 milionů. "Za poslední dva roky platy rostly více než ve firmě Škoda Auto," řekl s nadsázkou Gottvald.
Systém nemocniční péče podstoupil v posledních letech rozsáhlou reorganizaci. Pět do té doby samostatných krajských nemocnic v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí v lednu 2015 spojilo do jedné společnosti. Fúze měla zajistit jejich lepší řízení a hospodaření a odstranit hrozbu insolvence. Kraj rovněž zvýšil základní kapitál nemocnic o 250 milionů korun. V budoucnu by se měly některé odbornosti soustředit jen na určitá pracoviště, kam budou směřovat i investice do nových přístrojů a technologií. V původních zařízeních časem zůstane v těchto oborech jen ambulantní péče.
Nová společnost se snaží o sbližování platů v jednotlivých nemocnicích. Zatím se v jednotlivých zařízeních liší.
Zvyšováním mezd se nemocnice brání nedostatku personálu, který považují za největší hrozbu nejbližších let. Zatím se kvůli tomu nemuselo žádné oddělení uzavřít, někdy však přechodnou dobu musí fungovat v omezeném režimu stacionáře nebo ve zdravotnických zařízeních vypomáhají lékaři z jiných nemocnic. Nejlépe je na tom nemocnice v Pardubicích a Chrudimi, o něco hůře nemocnice ve Svitavách a Litomyšli. Podle Gottvalda by v budoucnu mohla zdravotní péče doznat kvůli chybějícím zdravotníkům dílčích změn. "Nemyslím, že by měla oddělení zanikat, ale určitě mohou změnit svoji strukturu, třeba 24hodinovou dostupnost služeb v některých nemocnicích," uvedl Gottvald.
Pardubický kraj věří, že krajské nemocnice už mají nejhorší období za sebou. Zatímco v minulosti přes dotace z hejtmanství někdy vytvářely souhrnné ztráty i v desítkách milionů, hospodářský výsledek za loňský rok bude odhadem na nule nebo v zisku až tři miliony korun. Zdravotnická zařízení přitom nedostala od hejtmanství žádné mimořádné příspěvky, "pouze" takzvané standardní vyrovnávací platby přes 100 milionů korun.
ČTK
související články:
Nemocnice Pardubického kraje svým zaměstnancům přidá
Od ledna měli dostat přidáno. Řada lékařů a sester ale nemá nic
Zdroj: ČTK