Nemocnice Pardubického kraje rozšiřují nabídku služeb za hotové
Všech pět nemocnic, které Pardubický kraj loni k 1. říjnu přeměnil ze svých příspěvkových organizací na akciové společnosti, hledá cesty, jak si přivydělat nad rámec péče placené zdravotními pojišťovnami. Zdravotnická zařízení chtějí lidem i firmám nabízet některé nadstandardní služby za hotové. Podle vedení nemocnic by se příjmy z těchto činností mohly podílet na rozpočtu společností několika procenty, ale i desítkami procent, vyplynulo z ankety ČTK.
Krajská nemocnice Pardubice již některé nadstandardní úkony nabízela před transformací. "Budeme se snažit paletu činností a služeb, které jdou mimo úhrady ze zdravotního pojištění, v průběhu roku výrazně aktivovat. Je to pro nás opravdu důležité. Klasicky chceme velmi podpořit rozvoj plastické a estetické chirurgie," řekl ČTK ředitel nemocnice Jan Feřtek. Další možnosti vidí například v nabídce speciální operace, která zabrání chrápání, nebo v možnosti, aby si budoucí maminky mohly na ultrazvuku se zvláštním zařízením pořídit fotografii dosud nenarozeného dítěte. "Je toho poměrně hodně, třeba v oftalmologické chirurgii je mnoho věcí, které jsou velmi komplikované a drahé a nejsou hrazené ze zdravotního pojištění, například operace refrakčních vad laserem. Pro nákup drahých technologií ale musíme mít jistotu, že budeme mít dostatek klientů," uvedl Feřtek. Nemocnice také již delší dobu nabízí některá preventivní vyšetření a takzvané manažerské prohlídky mimo běžné ordinační hodiny. Krajská nemocnice z nadstandardních služeb a z příjmů z pronájmů prostor dalším medicínským subjektům dnes získává asi 35 procent rozpočtu, chtěla by však tento podíl zvýšit. Za optimální úroveň považuje Feřtek příjmy mimo pojištění ve výši 45 až 50 procent celkových výnosů.
Nabídku nadstandardních služeb má i nemocnice v Ústí nad Orlicí a chce ji dále rozšiřovat. "Například aplikaci laseru pro kosmetické účely. Je také řada laboratorních vyšetření, které by si mohli zájemci objednat jako preventivní ukazatele stavu svého zdraví, například při sledování obezity. Větší aktivitu ale chceme vyvinout, až zvládneme všechny organizační změny spojené třeba s poplatky," uvedl ředitel nemocnice Martin Procházka. Možné příjmy z plateb v hotovosti odhaduje jen na několik procent rozpočtu zdravotnického zařízení.
Svitavská nemocnice zatím konkrétní nabídku služeb nesestavila. "Jednáme o tom s primáři oddělení. V tuto chvíli nabízíme třeba operaci, která odstraní chrápání. Tyto aktivity jsou sice významné z pohledu klientů, ale nikoliv pro příjmy nemocnice. Chtěli bychom podíl podobných činností zvýšit na nějaké hmatatelné procento," uvedl ředitel Pavel Havíř.
Velmi agilní je nemocnice v Litomyšli, která již rozvinula k nabídce svých služeb marketingovou kampaň. Oslovila jak obyvatele města, tak majitele ubytovacích zařízení, kteří by mohli aktivity zdravotnického zařízení předložit svým klientům. Další na řadě budou velké firmy. Nabídku staví nemocnice na vybavení pro rehabilitace a masáže, alergologická vyšetření či preventivní prohlídky. "Nárůst zájmu u rehabilitací se již objevil. Lidé jsou ochotni využívat těchto služeb i mimo zdravotní pojištění," uvedl mluvčí nemocnice Adrián Nemšovský.
V počátcích je zatím možnost využít nadstandardní služby v chrudimské nemocnici. Lidé by si časem mohli domluvit například ambulantní vyšetření u konkrétního lékaře, za úplatu bude také lépe vybavený pokoj, volba ošetřujícího lékaře a operatéra či přednostní ošetření v ambulanci.
Nemocnice patřící Pardubickému kraji v posledních letech hospodařily vždy se ztrátou. V roce 2006 činila celkem 84 milionů korun, loňské výsledky zatím nejsou k dispozici.
Zdroj: ČTK