Nemocnice mají podle platformy kapacity na operace bez čekání
Nemocnice mají podle Platformy zdravotních pojištěnců volné kapacity, aby přijímaly k operaci pacienty bez dlouhého čekání. Až pětina lůžek je volná, řekla ČTK předsedkyně tohoto občanského sdružení Michala Filipová.
Platforma vyzvala zdravotní pojišťovny, aby nenechávaly klienty čekat, ale využily volných kapacit a nasmlouvaly tolik péče, aby mohly být nároky pojištěnců plněny včas.
"Na straně nemocnic, je-li péče nasmlouvána, není přípustné, aby odmítaly pojištěnce a nechávaly je čekat, není-li skutečně naplněna zákonná výjimka kapacitních důvodů," uvedla.
Odmítat pojištěnce kvůli malým platbám pojišťoven je podle Filipové dvojnásob nepřípustné u státních fakultních nemocnic, které nejsou založeny pro zisk, ale pro naplnění zdravotních potřeb občanů.
Státní nemocnice z příkazu ministra Leoše Hegera (TOP 09) začaly od 1. listopadu zveřejňovat na svých webech operace s čekací dobou delší než dva měsíce a vyšetření s čekací dobou delší než tři týdny. Doby se mezi jednotlivými zařízeními liší.
Vysvětlují to tím, že rozpočty od pojišťoven jim neumožní dělat víc operací. Pokud je zájem velký, pacienti čekají déle. Změnit to mají platby za diagnózu DRG. Od ledna budou nemocnice dostávat peníze za každého pacienta, čím víc jich budou mít, tím víc peněz dostanou.
Platforma vidí logický rozpor mezi záměrem státu i krajů snížit počet akutních lůžek, napovídalo by to o přebytku nemocničních kapacit, a zveřejněním čekacích dob na operace a vyšetření, což by naopak napovídalo o nedostatku kapacit.
Každý pojištěnec, který je ve své nemocnici odmítnut s odkazem na čekací seznam, by si měl podle platformy vyžádat písemný doklad, kde bude popsán jeho zdravotní stav, potřeba péče a důvod, proč ho nemocnice odmítla přijmout.
S tímto dokladem by se měl obrátit na zdravotní pojišťovnu, aby posoudila, zda ho nemocnice odmítá ošetřit důvodně, nebo porušuje smlouvu s pojišťovnou či právní předpisy.
--------
ČTK
Zdroj: ČTK